Policjanci z Uścia Gorlickiego dbają o pamięć poległych. Akcja sprzątania cmentarza w Blechnarce

10 października br. odbyła się wyjątkowa inicjatywa, której celem było upamiętnienie poległych podczas I wojny światowej. Z inicjatywy Komendanta Komisariatu Policji w Uściu Gorlickim, asp. szt. Sławomira Dobka, przy wsparciu funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, zorganizowano akcję sprzątania cmentarza wojennego w Blechnarce. To symboliczne miejsce pamięci, oznaczone numerem 49, znajduje się w malowniczym terenie leśnym tuż przy granicy polsko-słowackiej.

Policjanci z Uścia Gorlickiego dbają o pamięć poległych. Akcja sprzątania cmentarza w Blechnarce

Opieka nad cmentarzem w Blechnarce to nie jednorazowa inicjatywa. Już od wielu lat dbają o niego funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Uściu Gorlickim, którzy regularnie sprzątają teren, usuwają gałęzie, liście i skoszone zarośla, zapewniając tym samym porządek w tym historycznym miejscu. Od trzech lat patronat nad cmentarzem przejęła także Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach, kontynuując tym samym ważną misję pielęgnowania pamięci o przeszłości regionu.

Cała akcja wpisuje się w szeroko zakrojone działania Klubu Górskiego „Orły”, działającego przy Komendzie Stołecznej Policji. Członkowie tego klubu, zainicjowanego kilka lat temu, w swoim wolnym czasie przemierzają tereny Beskidu Niskiego, porządkując zapomniane cmentarze z czasów I wojny światowej. Wspierają ich lokalne instytucje, samorządy oraz społeczności. To piękny przykład współpracy, gdzie policjanci, poza codzienną służbą, angażują się w działania na rzecz historii i dziedzictwa kulturowego.

Cmentarz wojenny w Blechnarce, podobnie jak wiele innych rozsianych po okolicznych wioskach i lasach, jest świadectwem tragicznych wydarzeń z początku XX wieku. Polegli tam żołnierze, niezależnie od narodowości, zasługują na pamięć i szacunek. Dzięki takim inicjatywom, jak ta zainicjowana przez Komendę Powiatową Policji w Gorlicach i Komisariat Policji w Uściu Gorlickim, pamięć o nich nie zostanie zapomniana.

Źródło: KPPG

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować