Pomimo epidemii 1 września do klas pierwszych w szkołach prowadzonych przez Powiat Nowosądecki pójdzie blisko 750 uczniów

Pomimo epidemii 1 września do klas pierwszych w szkołach prowadzonych przez Powiat Nowosądecki pójdzie blisko 750 uczniów

Dla uczniów utworzono 29 klas o różnych profilach. Jeśli ktoś jeszcze nie dokonał wyboru – szkoły powiatowe czekają z atrakcyjną ofertą.

 

Najwięcej oddziałów powstało w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie - pięć, Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy Zdroju i Zespole Szkół w Starym Sączu – po sześć. 

 

Oprócz liceów, sporym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się w tym roku technika. Nasze szkoły mają w tym zakresie sporo do zaoferowania. Wystarczy wymienić kilka kierunków: technik hotelarstwa; informatyk; technik budownictwa; leśnik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - mówi Bożena Mynarek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

 

Uczniowie mogą się też kształcić na kierunkach: hodowca koni, technik architektury krajobrazu czy technik weterynarii. Nowym kierunkiem jest technik spawalnictwa w Zespole Szkół Zawodowych  Grybowie, który wzbudził spore zainteresowanie wśród uczniów.

 

Dodatkowo, w powiatowych szkołach zawodowych można zdobyć zawód w klasach o profilu m.in.: mechanik pojazdów samochodowych, stolarz czy cukiernik. Ważny jest fakt, że podczas edukacji, młodzi ludzie mogą bezpłatnie zrobić specjalistyczne kursy, za które, poza szkołą, musieliby zapłacić po kilka tysięcy złotych.

 

Dzięki ukończeniu naszych szkół, młodzież bez większych problemów odnajduje się na trudnym dzisiaj rynku pracy. Staramy się na bieżąco doposażać nasze placówki w najnowocześniejszy sprzęt i organizować zajęcia w taki sposób, aby uczniowie mieli też czas na uprawianie sportu i rozwijanie swoich zainteresowań - podkreśla starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

 

To szczególnie ważne w dobie koronawirusa. Powoli kończą się przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Dyrektorzy musieli przez wakacje dopilnować nie tylko remontów w swoich placówkach, ale też przygotować się do działania w „czerwonej strefie”, w której znajduje się Powiat Nowosądecki.

 

Mamy tę komfortową sytuację, że nasze szkoły nie są przepełnione i uczniowie do tej pory uczyli się na jedną zmianę. Dzięki temu, dyrektorzy mogą teraz wprowadzić na przykład system dwuzmianowy. Nie ma też problemu z ilością sal. Mam nadzieję, że bez problemu rozpoczniemy nowy rok szkolny, czyli zastosujemy wariant A przygotowany przez MEN. Przypominam, że to w dużej mierze od nas zależy czy nie trzeba będzie wprowadzać w placówkach wariantu B lub C. Uczniowie i nauczyciele muszą przestrzegać nowych zasad: częstego mycia i dezynfekowania rąk, zakrywania ust i nosa oraz dystansu społecznego - mówi dyrektor Bożena Mynarek.

 

Wariant A: w szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

 

Wariant B: mieszana forma kształcenia (hybrydowa). Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

 

Wariant C: kształcenie zdalne. Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

 

Źródło: SPNS, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować