Ponad 420 tysięcy złotych na prowadzenie Szkółek Ginących Zawodów w powiecie nowosądeckim

Przez cały rok Zarząd Powiatu Nowosądeckiego wspiera Szkółki Ginących Zawodów, które są unikatowym projektem kulturalnym i edukacyjnym. W tych szkółkach dzieci i młodzież uczą się rzemiosł i tradycji naszego regionu od doświadczonych instruktorów. W tym roku szkolnym działa 89 szkółek, w których bierze udział ponad 700 uczniów. 12 stycznia podpisano umowy z osobami prowadzącymi szkółki.

Ponad 420 tysięcy złotych na prowadzenie Szkółek Ginących Zawodów w powiecie nowosądeckim
Szkółki Ginących Zawodów to nasz sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego i przekazywanie go młodemu pokoleniu. W szkółkach można nauczyć się m.in. pisania ikon, malowania na szkle, robienia ozdób z bibuły czy grania na ludowych instrumentach. Cieszymy się, że jest coraz więcej chętnych do uczestnictwa w szkółkach i że możemy im zapewnić odpowiednie warunki do nauki – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy prowadzą szkółki i dzielą się swoją wiedzą i pasją z młodymi ludźmi.


Szkółki Ginących Zawodów są pod opieką Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. W tym roku szkolnym oferują one zajęcia z różnych dziedzin, takich jak: muzykowanie ludowe, taniec i śpiew regionalny, ceramika, bibułkarstwo, haft, plastyka, malowanie, śpiew, ikonopisarstwo, rysunek na szkle, rzeźba, grafika, gwara ludowa, kuchnia regionalna czy szydełkowanie.


Dbamy o to, aby Szkółki Ginących Zawodów miały odpowiednie finansowanie i sprzęt. To inwestycja w przyszłość naszej kultury i tożsamości – podkreśla starosta Marek Kwiatkowski.


Umowy z osobami prowadzącymi szkółki wręczyli starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk i Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Spotkanie poprowadził Krzysztof Szewczyk – dyrektor PMDK w Starym Sączu.


Źródło: SPNS, fot. Maria Olszowska

Zobacz Również

Komentarze


Marco Polo ~ 6 miesięcy temu

0

Usunięto z powodu naruszenia regulaminu


Zaloguj sie aby komentować