Powiat nowosądecki: Najmłodsi uczniowie otrzymali opaski i kamizelki odblaskowe

6 maja wypada Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Powiat Nowosądecki od lat inwestuje w bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, a także wydaje miliony złotych na poprawę infrastruktury drogowej. W ramach organizowanego konkursu pod nazwą „Bezpieczne Sądeckie” realizowane są projekty edukacyjne, a do mieszkańców Sądecczyzny trafiają kamizelki i elementy odblaskowe.

Powiat nowosądecki: Najmłodsi uczniowie otrzymali opaski i kamizelki odblaskowe

Jednym z takich programów jest akcja „Bądź widoczny na drodze” realizowana przez LGD Korona Sądecka. W tym roku 1250 dzieci z przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych z Powiatu Nowosądeckiego otrzymało odblaskowe opaski i kamizelki. Realizacja projektu była możliwa właśnie dzięki dofinansowaniu przez Powiat Nowosądecki.


W tym roku na Sądecczyźnie powstanie 37 nowoczesnych i oświetlonych przejść dla pieszych - mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie w rejonach szkół, kościołów, sklepów, miejsc, w których odbywają się spotkania sportowe. Przywiązujemy ogromną wagę do poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatowych. Nie jest więc wykluczone, że w przyszłym roku powstaną kolejne tego typu przejścia. W sumie planujemy budowę 60 takich miejsc w ciągu dwóch lat.


Jeszcze w ubiegłym roku starosta zwrócił się z wnioskiem o możliwość dofinansowania tego przedsięwzięcia z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 700 tysięcy złotych na budowę 34 przejść, z czego 17 będzie miało system monitoringu wizyjnego.


Planujemy, aby w każdej gminie pojawiły się takie bezpieczne miejsca. Ich lokalizacja została skonsultowana z wójtami i burmistrzami - tłumaczy starosta Marek Kwiatkowski.


Dodatkowo, w trzech miejscach, przy budowie przejść dla pieszych zostaną dobudowane fragmenty chodników. Te inwestycje będą dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (200 tysięcy złotych). Dotyczy to m.in.: budowy przejścia dla pieszych w Żeleźnikowej Wielkiej (gmina Nawojowa), gdzie dodatkowo pojawi się zatoczka autobusowa; w Małej Wsi (gmina Chełmiec), gdzie zostanie wybudowany fragment chodnika i w Łącku (gmina Łącko), gdzie również powstanie fragment chodnika wraz z oświetleniem. Łącznie te trzy inwestycje będą kosztować ponad 420 tysięcy złotych.


Źródło: SPNS, fot. Maria Olszowska

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować