Pogoda - Sądeckie.pl

6

Dzisiaj jest: 06. 12. 2021 Do końca roku: 25 dni
Jakość Powietrza:

Profesor Andrzej Szarek z medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Profesor Andrzej Szarek z medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Z okazji jubileuszu 40-lecia działalności dyrekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wystąpiła z wnioskami o przyznanie najwyższych odznaczeń dla artystów – wybitnych rzeźbiarzy, a także dla osób pracujących na co dzień na rzecz sztuki – pracowników Centrum Rzeźby Polskiej.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński przyznał cztery Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – Złoty Medal otrzymał prof. Stanisław Radwański, Brązowe Medale – prof. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, prof. Karolina Komasa i prof. Andrzej Szarek.


***

Profesor Andrzej Szarek ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979. W 1985 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2005 r. otrzymał tytuł naukowy profesora w dziedzinie Sztuki Piękne. W latach 1985–1990 prezentował rzeźby z Grupą „…kim jesteś”.


Wykładał gościnnie w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Był artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii, Członkiem Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a od 2011 roku Członkiem Rady Artystycznej Miasta Torunia.


Jest szefem Rady Programowej Galerii BWA SOKÓŁ. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych i ponad 70 happeningów i akcji artystycznych. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od lat 90. XX wieku był związany z Galerią Małą w Nowym Sączu, jako artystyczny opiekun programowy i współtwórca nowego oblicza galerii funkcjonującej do 2020 roku w stworzonym przez niego kształcie. Pełnił również funkcję Prezesa Oddziału ZPAP w Nowym Sączu.


Źródło: MCK Sokół

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować