Przed nami długi sierpniowy weekend. Sądecka Policja będzie prowadził wzmożone działania na drogach

Sierpień to miesiąc, w którym wielu ludzi korzysta z ostatnich dni lata i wyjeżdża na urlop. Jednak nie wszyscy mogą odpoczywać w tym czasie. Policjanci z Nowego Sącza i okolic będą pełnić służbę, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach i zapobiegać wypadkom.

Przed nami długi sierpniowy weekend. Sądecka Policja będzie prowadził wzmożone działania na drogach

Od 11 do 15 sierpnia br. policja będzie prowadzić intensywne kontrole prędkości, stanu technicznego pojazdów i trzeźwości kierowców. Policjanci będą także pomagać kierowcom w pokonywaniu korków i znalezieniu alternatywnych tras. Policja apeluje do wszystkich podróżujących, aby zachowali ostrożność, dostosowali się do warunków ruchu i przestrzegali przepisów.


W związku z nadchodzącym długim weekendem sierpniowym policja przeprowadzi wzmożone działania kontrolno-prewencyjne na drogach. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego oraz zapobieganie tragediom na drogach.


Policjanci będą szczególnie zwracać uwagę na następujące zagrożenia:

 • Jazda z nadmierną prędkością, która jest główną przyczyną wypadków drogowych i śmierci na drogach.
 • Nieprzestrzeganie zasad wyprzedzania, zwłaszcza w miejscach niedozwolonych, takich jak zakręty, przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy przejazdy kolejowe.
 • Nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, co często prowadzi do zderzeń czołowych lub bocznych.
 • Niezapięcie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów oraz niewłaściwe przewożenie dzieci w samochodach. Pasy bezpieczeństwa i foteliki dla dzieci znacznie zmniejszają ryzyko obrażeń w razie wypadku.
 • Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, co znacznie pogarsza zdolność reakcji i oceny sytuacji na drodze.
 • Nieprawidłowe zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego, takich jak rowerzyści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych czy urządzeń transportu osobistego. Ci uczestnicy ruchu są najbardziej narażeni na skutki wypadków i powinni stosować się do obowiązujących przepisów, nosić elementy odblaskowe i kaski ochronne oraz nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.


Ponadto policja będzie sprawdzać czy pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton przestrzegają ograniczeń ruchu w dniach 11-15 sierpnia br. Ograniczenia te mają na celu zmniejszenie korków i ułatwienie podróży innym kierowcom.


Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie rozsądku i odpowiedzialności na drodze. Pamiętajmy, że nasze życie i zdrowie oraz życie i zdrowie innych zależą od naszych decyzji i zachowań za kierownicą. Niech ten długi weekend sierpniowy będzie czasem odpoczynku i radości, a nie smutku i żałoby.


Zabezpieczenie domu/mieszkania to ważna kwestia, która wymaga odpowiedzialności i ostrożności. Oto kilka porad, jak zwiększyć bezpieczeństwo naszego mienia:

 • Sprawdzajmy dokładnie, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte na klucz, zwłaszcza te, które prowadzą do piwnicy lub innych pomieszczeń gospodarczych. Niektórzy złodzieje potrafią się włamać przez takie otwory.
 • Nie zostawiajmy kluczy w miejscach, które mogą być łatwo odgadnięte przez nieproszonych gości, np. pod wycieraczką, za doniczką na parapecie czy za framugą drzwi. Lepiej schować je w bezpiecznym miejscu lub zabrać ze sobą.
 • Jeśli wybieramy się na dłużej z domu, stwórzmy pozory, że ktoś jest w środku. Możemy zasunąć zasłony i zostawić włączone światło lub radio. Możemy też poprosić sąsiada lub znajomego, żeby co jakiś czas zaglądał do naszego domu i sprawdzał, czy wszystko jest w porządku.
 • Nie przechowujmy w domu dużej ilości gotówki ani cennych przedmiotów, które mogą przyciągnąć uwagę złodziei. Lepiej zdeponować je w banku lub powierzyć osobom godnym zaufania. Jeśli musimy zostawić coś wartościowego w domu, schowajmy to w ukrytym i zabezpieczonym miejscu.
 • Bądźmy dyskretni i nie dzielmy się zbyt wieloma informacjami o naszych planach podróży na portalach społecznościowych. Złodzieje często korzystają z takich źródeł, żeby dowiedzieć się, kiedy nasz dom będzie pusty. Nie publikujmy zdjęć z podróży na bieżąco, lepiej zrobić to po powrocie.
 • Jeśli stwierdzimy, że ktoś włamał się do naszego domu i ukradł coś z naszego mienia, niezwłocznie zgłośmy to Policji. Nie dotykajmy niczego ani nie przeszukujmy rzeczy, ponieważ możemy zatrzeć ślady i utrudnić pracę funkcjonariuszom.


Bezpieczeństwo w podróży to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów ruchu drogowego, ale także dbania o własne zdrowie i mienie. Oto kilka porad, jak podróżować bezpiecznie i komfortowo.

 •  Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa i upewnij się, że pasażerowie i dzieci również to robią. Pasy mogą uratować życie w razie nagłego hamowania lub zderzenia.
 • Nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Nie tylko narażasz się na wysokie kary, ale także stwarzasz zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Alkohol i narkotyki zaburzają koncentrację, refleks i ocenę sytuacji na drodze.
 • Przed długą podróżą sprawdź stan techniczny swojego samochodu. Zwróć uwagę na oświetlenie, płyny eksploatacyjne, hamulce, akumulator i ogumienie. Nie zapomnij o kole zapasowym i zestawie naprawczym. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek na trasie.
 • Nie przekraczaj dozwolonej prędkości i dostosuj ją do warunków drogowych i pogodowych. Nie ryzykuj mandatu, punktów karnych lub wypadku. Pamiętaj, że szybka jazda nie zawsze oznacza szybsze dotarcie do celu.
 • Nie zostawiaj cennych rzeczy w samochodzie, zwłaszcza w widocznym miejscu. Możesz skusić złodzieja i stracić swój telefon, laptop, portfel lub dokumenty. Zawsze zamykaj samochód na klucz i parkuj go w bezpiecznym miejscu.
 • Jako pieszy zachowuj ostrożność na drodze. Przechodź przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach i upewnij się, że masz zielone światło lub pierwszeństwo. W nocy lub przy złej widoczności używaj elementów odblaskowych, aby być lepiej widocznym dla kierowców.


Podróżowanie może być przyjemne i bezstresowe, jeśli będziesz przestrzegać tych prostych zasad. Życzymy udanej podróży!


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować