Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich w Pisarzowej – regionalne potrawy, rękodzieło i występy artystyczne

Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich w Pisarzowej – regionalne potrawy, rękodzieło i występy artystyczne

W niedzielę w dniu 4 sierpnia 2019 r. obok stadionu sportowego odbył się Gminny Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich, który została połączony z Festiwalem Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. 

 

Podczas festiwalu jedenaście kół gospodyń wiejskich zaprezentowało swój dorobek artystyczny i serwowano potrawy kuchni regionalnej. Zebrani mieli również możliwość obejrzeć występy artystyczne zespołów regionalnych. 

 

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od konkursu potraw regionalnych, które były serwowane przez  Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczące w Przeglądzie. Każde z kół gospodyń wiejskich przygotowało własne potrawy konkursowe, w tym zupę fasolową ze śliwką, tradycyjną grochówkę, kaszę pęczak z grzybami i suszonymi śliwkami, a także groch z kapustą. Nie zabrakło także takich tradycyjnych potraw, jak kluski, zupa fasolowa z ciastem razowym i żeberka. 

 

Na stoiskach pojawiły się również słodkie wypieki. Prezentacje koła gospodyń wiejskich obejmowały nie tylko dania regionalne, ale również rękodzieło artystyczne oraz występy. Prezentacje zostały ocenione przez Komisję Artystyczną, w skład której weszli regionalista Zofia Skwarło, muzyk MCK „Sokół” w Nowym Sączu – Aleksander Smaga, Benedykt Kafel – etnograf MCK „Sokół” w Nowym Sączu.

 

Komisja przyznała nagrody pieniężne w wysokości po 1500 zł kołom gospodyń wiejskich ze Starej Wsi i Łososiny Górnej oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1200 zł kołu gospodyń wiejskich z Siekierczyny. Koła gospodyń wiejskich z Pasierbca, Pisarzowej, Męcina, Sowliny, Rupniowa Centrum i Kłodnych otrzymały nagrody pieniężne w wysokości po 800 zł, natomiast koła gospodyń wiejskich z Lipowych oraz Rupniewa – Bednarek zostały nagrodzone nagrodami pieniężnymi w wysokości 500 zł. 

 

Występy artystyczne zespołów „Spod Kicek” z Mordarki oraz „Kijom Worci” z Pisarzowej, a następnie zespołu muzycznego „Avangarda Band” i kapela „Juhasy” trwały do późnego wieczora. 

 

Źródło i Fot. Gmina Limanowa

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować