Przyjmowanie zgłoszeń dotyczących dzieci ze specjalnym priorytetem w Policji. Rusza pilotażowy projekt

Komenda Główna Policji uruchomiła pilotażowy projekt, w ramach którego osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się telefonicznie z dyżurnym danej komendy wojewódzkiej Policji. Odbędzie się to przy pomocy specjalnego telefonu (tzw. sztywne łącze). Pilotaż projektu jest realizowany w województwach małopolskim i opolskim.

Przyjmowanie zgłoszeń dotyczących dzieci ze specjalnym priorytetem w Policji. Rusza pilotażowy projekt

Odpowiadając na społeczne oczekiwania i w kontekście tragicznego wydarzenia w Andrychowie, Komenda Główna Policji utworzyła specjalny zespół. Jego zadaniem jest opracowanie i wdrożenie koncepcji podniesienia standardów obsługi zdarzeń, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci. Kluczowe jest zapewnienie szybkości i efektywności obiegu informacji. Realizacja tej inicjatywy rozpoczęła się 9 lutego. Przewiduje się, że w ciągu 3 miesięcy przeprowadzona zostanie ewaluacja projektu, która oceni zasadność jego kontynuacji lub modyfikacji. Proces oceny zakończy się sprawozdaniem.

W ramach działań uruchomiono specjalny telefon, który wspomaga Policję w podejmowaniu natychmiastowych działań. Istnieje również możliwość połączenia się z dyżurnym konkretnej komendy wojewódzkiej Policji za pomocą tego telefonu (tzw. sztywne łącze).Będzie to możliwe w sytuacji:

  1. odmowy przyjęcia lub opieszałości w przyjęciu przez Policję zawiadomienia o zdarzeniu mogącym powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci (także w przemocy domowej);
  2. próby odesłania zawiadamiającego o zaginięciu dziecka do innej jednostki Policji;
  3. zwłoki w podejmowaniu przez Policję czynności poszukiwawczych po przyjęciu zawiadomieniu o zaginięciu;
  4. braku kontaktu z prowadzącym sprawę, a jednocześnie braku wiedzy na temat przebiegu prowadzonych czynności.

Pilotaż obejmie łącznie 79 jednostek organizacyjnych Policji z całodobową służbą dyżurną (59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim).

Kampania informacyjna

Ostatnio zauważono zmianę w modelu poszukiwania pomocy przez dzieci. Coraz częściej najmłodsi zamiast rozmowy telefonicznej wybierają czaty. Wynika to głównie z trudności, jakie dzieci mają z bezpośrednim wyrażaniem swoich problemów. Tzw. telefony zaufania i czaty obsługiwane są przez pedagogów i psychologów. Są one anonimowe i większość z nich jest bezpłatna, zarówno dla połączeń komórkowych, jak i stacjonarnych. Niektóre z nich działają 24/7.
W Komendzie Głównej Policji przygotowano plakat i ulotkę z informacjami o numerach telefonów obsługiwanych przez instytucje/organizacje, które oferują wsparcie i pomoc młodym ludziom. Plakaty i ulotki można znaleźć w pomieszczeniach recepcyjnych wszystkich jednostek organizacyjnych Policji. Materiały te są również przekazywane przez policjantów w szkołach podczas spotkań realizowanych w ramach profilaktyki społecznej oraz spraw nieletnich.

Tragedia w Andrychowie

28 listopada 2023 r. do szpitala dziecięcego trafiła 14-letnia dziewczynka, która była w stanie głębokiej hipotermii. Wcześniej, tego dnia, dziewczynka zadzwoniła do ojca, że źle się czuje i nie wie gdzie jest. Rodzic zgłosił sprawę Policji, która opublikowała komunikat o poszukiwaniu dziecka. Rodzina szukała Natalii też na własną rękę. Niedługo potem nieprzytomną dziewczynkę odnalazł przyjaciel rodziny. Wezwano karetkę. Jej życia niestety nie udało się uratować.

Źródło: KMPNS 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować