Rozpoczął się kompleksowy remont w klasztorze oo. Franciszkanów w Bieczu

Rozpoczął się oczekiwany, kompleksowy remont w klasztorze oo. Franciszkanów w Bieczu.

Rozpoczął się kompleksowy remont w klasztorze oo. Franciszkanów w Bieczu

Umowa dotacyjna na renowację tynków wewnętrznych chóru zakonnego, prezbiterium oraz polichromii tęczy kościoła św. Anny w klasztorze oo. Franciszkanów w Bieczu, podpisana została w dniu 6 lutego (o czym informowaliśmy TUTAJ) w Starostwie Powiatowym, pomiędzy Starostą Gorlickim Marią Gubałą i o. Gwardianem Tomaszem Michalikiem, w obecności członków Zarządu Powiatu.

Kościół od lat jest sukcesywnie odnawiany. W latach 2018-19 zostały wykonane izolacje pionowe fundamentów, a w roku 2022 r. wymieniono zabytkowe okna. Niestety, prace wewnątrz obiektu są szczególnie wymagające, czaso- i kosztochłonne. Ściany oraz tynki wewnętrzne nie były poddawane renowacji od ponad 50 lata. Brud oraz liczne spękania wraz z wilgocią spowodowały uszkodzenie polichromii oraz ścian. Poprawa walorów estetycznych i usunięcie spękań tynków w obrębie chóru, prezbiterium i belki tęczowej, a w przypadku polichromii jej zabezpieczenie przed degradacją, to główne cele realizacji niniejszego zadania.

Na czas remontu świątynia została wyłączona z kultu, a nabożeństwa odbywają się w przykościelnym korytarzu.

Planowany termin zakończenia prac planowany jest na koniec czerwca br. Wartość inwestycji to ponad 400 tys. zł, wkład własny Powiatu Gorlickiego to kwota ponad 8,5 tys. zł, natomiast kwota dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Edycja 2 to ponad 418 tys. zł.

Źródło: Powiat Gorlicki, fot. Daniel Markowicz

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować