Rozstrzygnięto czwartą edycję internetowego plebiscytu na „Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego”

Rozstrzygnięto czwartą edycję internetowego plebiscytu na „Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego”. 27 września 2023 r. w Światowym Dniu Turystyki oficjalnie ogłaszamy tegorocznego zdobywcę tytułu, którym została Zagórzańska Izba Regionalna przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej.

Rozstrzygnięto czwartą edycję internetowego plebiscytu na „Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego”

Nowa „Perła Powiatu Limanowskiego” to obiekt, który rozpoczął swoją działalność pod koniec stycznia br. przy siedzibie oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w dawnym budynku Biblioteki Miejskiej. Izba Regionalna prezentuje eksponaty, związane z kulturą Zagórzańską m.in. narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, stroje, palmy, szopki i wieńce dożynkowe, wyroby artystyczne, a także literaturę etnograficzną. Również dzięki tablicom informacyjnym, zwiedzający mogą zdobyć wiedzę o Zagórzanach i ich dziedzictwie. Stanowią one także podsumowanie dorobku badawczego Sebastiana Flizaka (1888 -1972) – wybitnego etnografa, filologa i pedagoga urodzonego w Podobinie.


Internauci już po raz czwarty w internetowym plebiscycie organizowanym przez Powiat Limanowski wybrali „Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego” spośród propozycji zgłoszonych wcześniej drogą on – line.


W tym roku w gronie kandydatów znalazło się 11 obiektów i atrakcji:

1. Wieża widokowa na Mogielicy

2. Zagórzańska Izba Regionalna przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego

3. Opactwo Cystersów w Szczyrzycu

4. Góra Skiełek

5. Źródełko Ofiarnej Wody u podnóży Łopienia

6. Gospodarstwo Agroturystyczne ” JANINA ” Tymbark

7. Tabacorz – głazy i wychodnie skalne na potoku Słopniczanka

8. Góra Jastrząbka i Cmentarz wojskowy z I wojny światowej

9. Góra Mogielica

10. Chata „na Końcu” Świata

11. Muzeum Biograficzne Władysława Orkana – „Orkanówka”


To właśnie Zagórzańska Izba Regionalna przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego zdobyła największe uznanie oraz najwięcej głosów (199). Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia! Na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się: Opactwo Cystersów w Szczyrzycu z liczbą 151 głosów oraz Muzeum Biograficzne Władysława Orkana w porębie Wielkiej, które otrzymało 91 głosów.


Tytuł „Turystycznej Perły powiatu Limanowskiego” może być używany w celach promocyjnych danej atrakcji oraz gminy, na terenie której się znajduje, czego symbolicznym potwierdzeniem jest pamiątkowa statuetka.


Dziękujemy wszystkim osobom, które zgłaszały swoje propozycje i za pomocą oddanych głosów już po raz czwarty zadecydowały o perły turystyki w naszym regionie. Państwa zaangażowanie w każdej edycji przyczynia się do promocji i większej dostępności miejsc i obiektów o szczególnej wartości dla lokalnej turystyki, zasługujących na to by mogło się nimi zachwycić jeszcze więcej osób. Przypomnijmy dotychczasowych laureatów plebiscytu, a są nimi: Baza Szkoleniowo – Wypoczynkowa Lubogoszcz (edycja 2022), Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza na górze Paproć (edycja 2021) oraz Cisowy Dział w Gminie Łukowica (edycja 2020).


Źródło: Powiat Limanowski, fot.: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Mszana Dolna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować