Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Rozszerzenie badań przesiewowych na Nowosądecczyźnie

Rozszerzenie badań przesiewowych na Nowosądecczyźnie

W dalszym ciągu w Małopolsce najtrudniejsza sytuacja epidemiczna jest w regionie nowosądeckim. Badania laboratoryjne potwierdziły na Nowosądecczyźnie od początku epidemii łącznie 1023 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W tej grupie jest aktualnie 817 aktywnych przypadków.

 

Wobec takiej sytuacji wojewoda małopolski Piotr Ćwik zdecydował o uruchomieniu badań przesiewowych dla mieszkańców regionu nowosądeckiego. Te badania są realizowane w punkcie przy ulicy Wiśniowieckiego 127 w Nowym Sączu.  

 

Wstępnie zakładano ukierunkowanie badań przesiewowych głównie na pracowników większych zakładów w regionie. Ze względu na zróżnicowaną sytuację w poszczególnych zakładach, w tym na już przeprowadzone na własną rękę przez owe zakłady wymazy, zdecydowano o realizowaniu w pierwszym etapie rozszerzonego zakresu badań przesiewowych. Objęte są nimi osoby w kwarantannie, a zatem nie tylko pracownicy, ale też np. ich rodziny, osoby z kontaktu z nimi czy inne wskazane przez inspekcję sanitarną.

 

W toku uzgodnień i konsultacji z Ministerstwem Zdrowia oraz w oparciu o rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego podjęta została decyzja o uruchomieniu punktów wymazowych przy wybranych nowosądeckich zakładach, w których w ostatnim czasie pojawiały się przypadki zakażeń.

 

Są to działania zakrojone na szeroką skalę. Wymazy będą pobierane dziś przez wojskowe zespoły wymazowe – zarówno z Małopolski, jak z innych regionów Polski. Do realizacji projektu zostali oddelegowani również pracownicy Inspekcji Sanitarnej z innych województw oraz laboratorium spoza Małopolski. Wsparcia udzielają też pozostałe służby: Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, a także Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Badania mieszkańców regionu nowosądeckiego przebiegają zatem w trzech formach. Niezależnie od badań przesiewowych w punkcie przy ulicy Wiśniowieckiego w Nowym Sączu – równolegle testy kontynuowane są w trybie dotychczas realizowanym, czyli w odniesieniu do osób z największej grupy ryzyka (badania realizowane przez karetki wymazowe). Ten system został dopełniony o badania ściśle ukierunkowane na zakłady pracy w regionie. Władze chcą, aby w oparciu o tę kompleksową metodologię udało się przebadać jak największą liczbę osób.

 Rozszerzenie badań przesiewowych na Nowosądecczyźnie Rozszerzenie badań przesiewowych na Nowosądecczyźnie Rozszerzenie badań przesiewowych na Nowosądecczyźnie Rozszerzenie badań przesiewowych na Nowosądecczyźnie 

Źródło: MUW, Fot. WSzW w Krakowie

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować