Rusza modernizacja linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. Na początek przetargi na dwa odcinki

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz na odcinku Chabówka – Rabka Zaryte oraz bocznica Klęczany – Nowy Sącz. Efektem inwestycji będzie wznowienie połączeń pasażerskich na tej linii, a także zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. Inwestycja wpłynie także na atrakcyjność i rozwój ekologicznego transportu kolejowego w województwie.

Rusza modernizacja linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. Na początek przetargi na dwa odcinki
Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć: dotrzymujemy słowa. Ruszają pierwsze przetargi na modernizację linii z Chabówki do Nowego Sącza. Jest to element większej całości, której częścią stanie się w kolejnych latach także nowa linia kolejowa Podłęże-Szczyrzyc-Tymbark/Mszana Dolna. To ważna inwestycja dla całej Małopolski, ale szczególnie istotna dla regionu Sądecczyzny, który w wyniku wieloletnich zaniedbań stał się wykluczony komunikacyjnie. Zmieniamy oblicze polskiej kolei i te przetargi są tego dowodem - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Na stacji Rabka Zaryte dostępność dla wszystkich podróżnych zwiększy budowa przejścia podziemnego z windą. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni wymiana torów, nowe urządzenia sterowania, a także przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych. W Rabce Zdroju wybudowany zostanie wiadukt, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy i znacznie usprawni system komunikacji w obrębie ruchliwego skrzyżowania Zakopiańska – Podhalańska. Zarówno na stacji Rabka Zaryte, jak i przystanku Rabka Zdrój perony zostaną przebudowane i przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.


Na trasie między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem przebudowana zostanie stacja Marcinkowice oraz przystanki Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Wyższe perony oraz nowe przejścia podziemne, winda i dojścia ułatwią podróże oraz pozwolą na lepszy dostęp do kolei osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Inwestycja obejmuje tory i urządzenia oraz przejazdy kolejowo-drogowe i obiekty inżynieryjne. W Nowym Sączu planowana jest budowa dwóch wiaduktów: przy ul. Kolejowej/Zielonej oraz przy ul. Krakowskiej (os. Helena). Nowe wiadukty zastąpią dwa przejazdy kolejowo-drogowe i zapewnią bezpieczny ruch kolejowy i drogowy oraz usprawnią komunikację w mieście.


10 lutego 2022 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły łącznie cztery przetargi na inwestycje o łącznej wartości 4,6 mld zł. Poza postępowaniami na modernizację odcinków na linii Chabówka – Nowy Sącz, ogłoszono przetargi na prace na stacji Ostróda, prace na linii kolejowej nr 6 na odc. Geniusze – Kuźnica Białostocka oraz na przebudowę trasy Katowice Szopienice – Katowice – Katowice Piotrowice. Przetargi pozwolą na wybór wykonawców i realizację inwestycji.


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji - MI, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować