Rządowe wakacje kredytowe – sprawdź kto może skorzystać z rządowego wsparcia

Jeśli masz kredyt hipoteczny w złotówkach, możesz skorzystać z rządowego wsparcia. W ramach wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku możesz nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych.

Rządowe wakacje kredytowe – sprawdź kto może skorzystać z rządowego wsparcia

Rządowy program rusza w sierpniu, jednak wniosek o wakacje kredytowe możesz złożyć już dziś, również w formie elektronicznej – m.in. przez bankowość elektroniczną. Pamiętaj, że wniosek elektronicznie możesz złożyć również w dni wolne od pracy – np. w najbliższy weekend 30 i 31 lipca.


– Dzisiaj wchodzą w życie te regulacje, które w sposób zasadniczy umożliwiają lepsze, łatwiejsze przejście przez te trudne czasy dla wszystkich, którzy wzięli kredyty hipoteczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Wakacje kredytowe – kto może skorzystać z rządowego wsparcia?

Jeśli masz problem ze spłatą kredytu i potrzebujesz pieniędzy na inne wydatki, możesz skorzystać z rządowych wakacji kredytowych. To rozwiązanie dla osób, które:

 • wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe,
 • zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,
 • kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.


– Dzisiaj niesienie pomocy obywatelom jest dla nas pierwszorzędnym nakazem, jest dla nas wyznacznikiem i drogowskazem – czego najlepszym dowodem jest wiarygodne, konkretne zrealizowanie naszej obietnicy dotyczącej wakacji kredytowej – podkreślił szef polskiego rządu.


Nawet 8 miesięcy bez rat kredytu w 2022 i 2023 r.

W tym roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:

 • 2 miesiące w III kwartale (sierpień-wrzesień 2022 r.);
 • 2 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2022 r.).


W 2023 roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:

 • 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);
 • 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);
 • 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);
 • 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).


To od Ciebie zależy, ile miesięcy wakacji wykorzystasz i kiedy.


Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.


– Wprowadzamy te wszystkie mechanizmy, które mają ułatwić życie ludziom, którzy wzięli kredyt hipoteczny. Przywracamy jednocześnie pewnego rodzaju równowagę – powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Wniosek o wakacje kredytowe możesz złożyć już dziś. Na stronie swojego banku sprawdzisz, jaki sposób będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Oprócz składania wniosków w oddziałach, banki zapewniają także możliwość składania wniosków mailowo oraz przez bankowość elektroniczną. Dzięki temu wniosek elektronicznie możesz złożyć również w dni wolne od pracy – np. w najbliższy weekend 30 i 31 lipca.


Ministerstwo Finansów zachęca do złożenia wniosku najpóźniej w dniu spłaty raty.


Więcej informacji na temat rządowych wakacji kredytowych znajdziesz tutaj.


Inne formy rządowego wsparcia dla kredytobiorców

Jeśli masz kredyt i nie jesteś w stanie spłacać rat, możesz skorzystać z innego programu – Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.


– Kredyt miał być przepustką do własnego domu, a nie kamieniem młyńskim u szyi zwłaszcza tych, którzy tracą pracę albo są w trudnej sytuacji bytowej. Dlatego kiedy raty kredytu stają się za wysokie to państwo interweniuje. Państwo działa – podkreślił Prezes Rady Ministrów. I dodał: – Solidarność jest jednym z filarów naszego państwa. Aby nie była ona tylko słowem, powinna być praktykowana przez obywateli, przez instytucje.


Aby otrzymać pomoc, musisz spełnić jeden z warunków:

 • co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego,
 • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów,
 • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.


Maksymalne wsparcie z tego rządowego programu wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny, jednak w przypadku terminowych spłat rat, część wsparcia może zostać umorzona.


Więcej informacji na temat Funduszu Wsparcia Kredytobiorców znajdziesz tutaj.


Źródło: KPRM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować