Sąd Najwyższy przychylił się do kolejnej skargi nadzwyczajnej Rzecznika MŚP!

Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 4 września 2024 r. (sygn. akt II NSNc 400/23) uwzględnił skargę nadzwyczajną wniesioną przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, uchylając wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w sprawie dotyczącej ustalenia podstawy wymiaru składek przedsiębiorcy prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą.

Sąd Najwyższy przychylił się do kolejnej skargi nadzwyczajnej Rzecznika MŚP!
W orzecznictwie sądowym, w tym w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10), przyjęto, że jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie kwestionuje faktu prowadzenia działalności gospodarczej, nie ma kompetencji do podważania zadeklarowanej przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek.

Jednakże w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 29 listopada 2023 r. (III UZP 3/23) Sąd Najwyższy uznał, że ZUS może weryfikować podstawę wymiaru składek nawet wtedy, gdy nie kwestionuje samego prowadzenia działalności gospodarczej.

Sąd stwierdził, że organ rentowy ma prawo badać podstawę wymiaru składek zadeklarowaną na maksymalnym poziomie, szczególnie w początkowym okresie działalności, jeśli nie odzwierciedla ona faktycznych przychodów.

Podkreślono także, że kompetencja ta odnosi się do przepisów obowiązujących od stycznia 2016 r., kiedy to wprowadzono mniej korzystny algorytm naliczania świadczeń dla przedsiębiorców deklarujących wyższe podstawy składek.

Kolejne wygrane skargi nadzwyczajne wniesione przez Rzecznika MŚP dają nadzieję przedsiębiorcom, że w sporze z ZUS istnieje realna szansa na korzystne rozstrzygnięcie, nawet w kontekście uchwały z dnia 29 listopada 2023 r. Warto podkreślić, że to już piąta wygrana skarga nadzwyczajna po wydaniu tej uchwały.

„W skargach nadzwyczajnych dotyczących kompetencji ZUS do obniżania podstaw wymiaru składek podnosimy, że Sąd Najwyższy ma możliwość odstąpienia od zasady prawnej wyrażonej w uchwale z dnia 29 listopada 2023 r. Jednak należy zaznaczyć, że dotychczasowe pięć wygranych skarg nadzwyczajnych dotyczyło przypadków, w których uchwała z dnia 29 listopada 2023 r. nie miała zastosowania, tj. przedsiębiorca podwyższył podstawę, gdy działalność gospodarcza nie była już w początkowej fazie” – wyjaśnia Agnieszka Majewska, Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców.


Źródło: rzecznikmsp.gov.pl

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować