Sądeccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania na drogach podczas długiego weekendu

Przed nami kolejny długi weekend. Wielu kierowców wyruszy w trasę dlatego sądeccy policjanci od 2 do 6 czerwca 2021 roku będą prowadzić wzmożone działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sądeccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania na drogach podczas długiego weekendu

Pamiętajmy, również że nadal trwa epidemia koronawirusa. Policjanci apelują o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, a także o rozwagę, ostrożność i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Podczas przedłużonego weekendu nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać policjanci ruchu drogowego. Już dzisiaj na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli.


Funkcjonariusze będą podejmować stanowcze interwencje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków, czyli przede wszystkim wobec kierowców, którzy:
  • przekraczają dopuszczalną prędkość,
  • nie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa,
  • wymuszają pierwszeństwo przejazdu,
  • nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych,
  • nieprawidłowo wyprzedzają.

Policjanci będą zdecydowanie reagować również na wykroczenia popełniane przez kierujących na przejściach dla pieszych w związku z wprowadzonymi zmianami w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, które weszły w życie 1 czerwca br.


Kierujący mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.


Trwa sezon motocyklowy. Policjanci proszą kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów. Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń dlatego raz jeszcze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.


W środę i czwartek policjanci będą również kontrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Informujemy, że 2 czerwca 2021 roku obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz 3 czerwca br. w godzinach od 8:00 do 22:00.


Policjanci szczególną uwagę zwrócą także na przestrzeganie obostrzeń ustanowionych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Codziennie będą sprawdzać, czy mieszkańcy objęci kwarantanną/izolacją domową stosują się do jej zasad.


Policjanci apelują o przestrzeganie obostrzeń, nakazów i zakazów służb sanitarnych m.in. zachowania dystansu społecznego, stosowania się do ograniczeń w transporcie drogowym czy limitów osób w sklepach i świątyniach.
Wszystkie aktualnie zasady bezpieczeństwa i ograniczenia dostępne są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia


ABY BEZPIECZNIE DOJECHAĆ DO CELU

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od kierowców – od ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń i szacunku dla innych uczestników ruchu drogowego.
  • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Należy skontrolować poziom płynów w silniku: płynu do spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie światła w pojeździe były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
  • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks.
  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
  • Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.
  • Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów i stosując się do znaków drogowych, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami i od naszego zachowania zależy również zdrowie i życie innych.


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować