Pogoda - Sądeckie.pl1

Dzisiaj jest: 01. 03. 2021
Do końca roku: 305 dniSądeccy policjanci w walce z epidemią

Sądeccy policjanci w walce z epidemią

Każdego dnia policjanci wykonują wiele działań, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Należą do nich między innymi sprawdzenia osób objętych kwarantanną, a także kontrola przestrzegania obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów wprowadzonych w naszym kraju w związku z COVID-19.

Mając na celu ochronę życia i zdrowia ludzkiego, policjanci patrolują ulice, kontrolują placówki handlowo-usługowe, lokale gastronomiczne, środki transportu publicznego, siłownie oraz stoki narciarskie sprawdzając czy przepisy wprowadzone dla bezpieczeństwa mieszkańców są przestrzegane. Policjantów wspierają również strażnicy miejscy i gminni, żołnierze oraz pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznej.


Pamiętajmy, że w dalszym ciągu panuje epidemia koronawirusa i wszyscy musimy stosować się do obowiązujących w tym zakresie ograniczeń. Przypominamy, że nadal mamy obowiązek  zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych oraz zachowania dystansu społecznego. Tylko w styczniu 2021 roku za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej sądeccy policjanci nałożyli 596 mandaty karne, w 47 przypadkach skierowali wniosek o ukaranie do sądu, natomiast wobec 27 osób zastosowali pouczenie.


Dodatkowo w związku z ponownym otwarciem galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych ruszyły kontrole tych placówek. Sądeccy policjanci, również przy współpracy z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu, sprawdzają, czy klienci używają maseczek ochronnych i zachowują dystans społeczny. Funkcjonariusze zwracają także uwagę na prawidłowe oznakowanie w sklepach, dostępność środków do dezynfekcji rąk oraz liczbę osób jednocześnie przebywających w danym sklepie. Patrole kontrolują przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych nie tylko przez klientów, ale również przez pracowników tych placówek.


Ponadto każdego dnia funkcjonariusze sprawdzają osoby objęte izolacją i kwarantanną domową, kontrolują również przestrzeganie przepisów przez kierowców i pasażerów autobusów komunikacji miejskiej oraz prywatnych przewoźników.


Policjanci cały czas podkreślają, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Nadal istnieje duże ryzyko zarażenia się koronawirusem i choć podczas przeprowadzonych kontroli funkcjonariusze stosują pouczenia, to w przypadkach rażącego naruszenia przepisów mogą nałożyć mandat karny bądź skierować wniosek do sądu o ukaranie, a także powiadomić inspektora sanitarnego, który w drodze decyzji administracyjnej może nałożyć karę nawet 30 tys. złotych.


Pamiętajmy, że walka z koronawirusem nadal trwa, a zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od naszej odpowiedzialnej postawy. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie przepisów i stosowanie środków ochrony w przestrzeni publicznej.


Źródło: KMPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować