Sądecki ratusz przedstawia ostateczną koncepcje odbudowy Zamku w Nowym Sączu

W związku z wcześniejszą decyzją Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla, o podjęciu starań w celu odbudowy zamku, Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., pod przewodnictwem Jarosława Suwały, zobowiązała się do przeprowadzenia kwerend i badań archeologicznych.

Sądecki ratusz przedstawia ostateczną koncepcje odbudowy Zamku w Nowym Sączu

Od 2020 roku, na obszarze dawnego dziedzińca zamkowego oraz w samym budynku zamkowym, prowadzone były badania archeologiczne pod nadzorem archeologa miejskiego, Bartłomieja Urbańskiego. Ich celem było zgromadzenie nowych danych dotyczących historii całego kompleksu. W roku 2021, badania skupiły się między innymi na dawnej zachodniej części zamku, datowanej na XIII-XIV wiek, która okazała się być spalona i rozebrana w XVI wieku.

W tym sezonie, prace badawcze prowadzono we współpracy z dr Michałem Wojenką z Instytutu Archeologii UJ, oraz prof. dr hab. inż. arch. Anną Bojęś-Białasik z Politechniki Krakowskiej.

Kolejne sezony badań, w latach 2022 i 2023, skupiły się na północnej i zachodniej części ruiny zamku. Przyniosły one wnikliwą wiedzę na temat genezy zamku oraz rozwikłały dotychczas nieznane fakty związane z licznymi jego przebudowami, które miały miejsce na przestrzeni ponad 700 lat.

Źródło: UM NS 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować