Pogoda - Sądeckie.pl6

Dzisiaj jest: 06. 05. 2021
Do końca roku: 239 dni
Jakość Powietrza

Sądeckie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Sądeckie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W piątek 1 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Uczestniczyli w nich m.in. Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, wiceprezydent Magdalena Majka oraz dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Tomasz Baliczek. Wydarzenie poprowadził Janusz Michalik, kierownik artystyczny MOK.

 

Spotkanie zainaugurowała Prelekcja „Sądeckie oddziały II konspiracji” oraz projekcja filmu „Salwa i Salwowcy”, poświęcone losom żołnierzy niezłomnych.

 

Do zebranych zwrócił się prezydent Ludomir Handzel. - Szanowni Państwo, zaproszeni goście, droga młodzieży. Cieszę się, że widzę tutaj mundury harcerskie, to grupa bliska ojczyźnie i zawsze nastawiona patriotycznie. Historia Polski to trudna historia. Wiemy nie tylko o tym z lekcji, ale także z naszych domów, z rozmów i dyskusji, jakie odbywają się na różnych forach, w Internecie czy też w przestrzeni publicznej. Dzisiaj mamy dzień szczególny. Po 1989 roku zaczęliśmy doceniać żołnierzy, którzy pozostali z bronią w ręce po 1945 roku, którzy wierzyli w to, że walczą dla Polski, że walczą o naszą wolną ojczyznę. Nie zgadzali się oni z narzuconym nam systemem sowieckim. Szczególna cześć należy się tym, którzy w to wierzyli, którzy przelewali krew – mówił Ludomir Handzel. 

 

- Nasze dzisiejsze spotkanie to tylko jeden z elementów całego ciągu zdarzeń, dotyczących naszej historii. Mam nadzieję, że szczególnie młodzi ludzi będą mieli mogli zaczerpnąć dużo wiedzy, będą mogli zastanowić się nad tym trudnym kawałkiem naszej przeszłości - podsumował prezydent. 

 

W galerii MOK-u można również obejrzeć wystawę pt. „Skazani na KS przez WSR w Krakowie”.

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować