Pogoda - Sądeckie.pl21

Dzisiaj jest: 21. 06. 2021
Do końca roku: 193 dni
Jakość Powietrza

Sądeckie Wodociągi: ruszyła akcja bezpłatnych badań wody z przydomowych studni

Sądeckie Wodociągi: ruszyła akcja bezpłatnych badań wody z przydomowych studni

15 lutego 2021 roku ruszyła akcja bezpłatnych badań wody z przydomowych studni dla gospodarstw domowych z terenu działania Sądeckich Wodociągów. Przedsięwzięcie organizowane jest wspólnie z Przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza, Burmistrzem Starego Sącza oraz Wójtami Gmin: Korzenna, Nawojowa, Kamionka Wielka. Akcja potrwa do końca czerwca lub do wyczerpania się limitu (75 badań).

Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie pod numerem telefonu 18 41 41 228. Regulamin badań znajduje się TUTAJ.


Po raz piąty prowadzimy bezpłatne badania wody z przydomowych studni, na terenie działalności przedsiębiorstwa. Poprzez tego typu akcje chcemy uświadamiać mieszkańcom regionu jak duży wpływ na nasze zdrowie ma jakość wody, której używamy do celów spożywczych i higienicznych – mówi Tadeusz Frączek, prezes zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi.


Inicjatywa ma wskazać na zagrożenia związane z korzystaniem wody ze studni, które są zlokalizowane w pobliżu szamb lub źle zabezpieczone. Zdarza się, że w takiej wodzie znajdują się bakterie z grupy coli, a także paciorkowce groźne dla naszego zdrowia. Takiej wody nie można pić. Nawet kąpiel w niej jest ryzykowna dla zdrowia, szczególnie dla dzieci.


Ostatnie badania wody prowadzone w latach 2015 – 2018 wskazały, że woda z ponad 70 proc. przydomowych studni nie nadawała się do picia. Badaniami zostało objętych około 400 gospodarstw domowych.


Alternatywą jest woda dostarczana przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Jest na bieżąco badana i monitorowana. Woda Sądeckich Wodociągów spełnia najostrzejsze normy polskie i zagraniczne, co potwierdzają kontrole na bieżąco prowadzone m.in. przez sanepid.


Źródło: Sądeckie Wodociągi, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować