Sensacyjna nowość w starosądeckim muzeum

Od 27 kwietnia 2024 roku (sobota) otwarta dla zwiedzających będzie stała ekspozycja archeologiczna pt. „Skarby z ziemi wydobyte”, prezentowana po raz pierwszy w odremontowanej zabytkowej siedemnastowiecznej piwnicy Domu „Na Dołkach” – siedzibie Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, przy ulicy Rynek 6.

Sensacyjna nowość w starosądeckim muzeum

Prezentowane na niej będą po raz pierwszy, znaleziska dokonane w ciągu ostatnich 3 lat na terenie Gminy Stary Sącz przez Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny m.in. dwa zespoły monet: pierwszy zespół datowany jest na XV – XVI wiek i składa się z 195 sztuk: w tym denary czeskie – Ferdynanda Habsburga, Maksymiliana Habsburga, węgierskie – Rudolfa I, saksońskie – Ernesta, Albrechta, Wilhelma, Władysława II Jagiellończyka. Drugi zespół liczy 97 sztuk w tym ternary koronne i denary Władysława Jagiełły oraz monety Zygmunta III Wazy. Ponadto, podczas prezentacji zostaną pokazane pojedyncze artefakty sprzed naszej ery oraz inne z okresu średniowiecza.

Pokazanie tych skarbów jest możliwe dzięki decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o przekazanie ich w depozyt Muzeum Regionalnemu w Starym Sączu.

W dniach 27 i 28 kwietnia 2024 r. (sobota – niedziela)w godzinach od 10.00 do 13.00 wystawę będzie można zwiedzić bezpłatnie. Od 1 maja muzeum będzie czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 16.00, w niedzielę od 10.00 do 13.00. W poniedziałki zamknięte.

Źródło: UMSS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować