Silna biało-czerwona. Małopolskie obchody święta wojska polskiego 2023

Kołowy transporter opancerzony polskiej produkcji Rosomak, czołg Leopard 2A5, wyrzutnia rakietowa Langusta, moździerz samobieżny Rak – to tylko niektóre z zasobów sprzętu wojskowego, który będzie można zobaczyć na piknikach wojskowych. Z okazji Święta Wojska Polskiego zawitają one do miast i miasteczek w całej Polsce. W Małopolsce zagoszczą w Jordanowie, Polance Wielkiej, Grybowie i Niecieczy.

Silna biało-czerwona. Małopolskie obchody święta wojska polskiego 2023

O tym, jak będą wyglądały wojskowe pikniki w naszym województwie, opowiedzieli dzisiaj podczas briefingu prasowego I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz zastępca szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie ppłk Zbigniew Pustułka.


Silna Biało-Czerwona

Pikniki wojskowe towarzyszą centralnym obchodom Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej, przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie. Wszystkie wydarzenia spięte są hasłem „Silna Biało-Czerwona”.


Polskie Siły Zbrojne chronią naszych granic i pomagają w misjach pokojowych. Dobrze wyszkoleni i wyposażeni żołnierze są naszą dumą. W najbliższych dniach będziemy mogli poznać ten niełatwy fach nieco bliżej. Zachęcam do udziału w wojskowych piknikach. Niech to będzie czas wspólnego świętowania, a także wyrażenia naszego szacunku dla służb mundurowych oraz dumy z Silnej Biało-Czerwonej – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


W tym roku w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędzie się łącznie ponad 60 pikników pod hasłem Silna Biało-Czerwona. Chciałbym w imieniu ministra obrony narodowej Pana Mariusza Błaszczaka serdecznie zaprosić na te wydarzenia, szczególnie tutaj na naszym poligonie, a więc na terenie województwa małopolskiego. Na piknikach wojskowych organizowanych w Jordanowie, Polance Wielkiej, Grybowie i Niecieczy swój sprzęt wojskowy zaprezentują jednostki z całej Polski oraz te stacjonujące w Garnizonie Kraków i Garnizonie Kraków-Balice - mówi zastępca szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie ppłk Zbigniew Pustułka.


4 dni z Wojskiem Polskim w Małopolsce

W naszym województwie wojskowe pikniki zagoszczą:

 • 12 sierpnia – na rynku w Jordanowie,
 • 13 sierpnia – w Dworskim Parku Rekreacyjnym w Polance Wielkiej,
 • 14 sierpnia – na Stadionie Miejskim w Grybowie,
 • 15 sierpnia – na Stadionie Sportowym BRUK-BET Nieciecza.


Od godz. 12.00 do 18.00 na wszystkich czekać będą liczne atrakcje. Przede wszystkim zobaczyć będzie można sprzęt wojskowy i wyposażenie, jakim posługują się polscy żołnierze.


Zaprezentują się między innymi: 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 5 Batalion Dowodzenia.


Podczas pikników odbędzie się pokaz ewakuacji rannego z pola walki. Będzie można również poznać tajniki pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie klas mundurowych zaprezentują natomiast pokaz sztuk walki. Na najmłodszych czeka tor przeszkód i malowanie twarzy. Obecna będzie kuchnia polowa z tradycyjną grochówką wojskową. Na śmiałków czekać będzie autobus do poboru krwi. Wyjątkową atmosferę zagwarantują występy orkiestr wojskowych.


Podczas pikników wojskowych będzie można poznać indywidualne wyposażenie żołnierza, ale także dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem RP. To doskonała okazja dla tych, którzy rozważają taką właśnie ścieżkę rozwoju zawodowego. Warto skorzystać z tej możliwości – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.


Wielka defilada Wojska Polskiego

Po 3 latach powróci największa defilada Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 14:00 ruszy ona na warszawskiej Wisłostradzie.


Podczas defilady żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach:

 • K2 Czarna Pantera – koreański czołg nowej generacji,
 • KRAB samobieżna 155 mm armatohaubice produkowane w Polsce,
 • Bayraktar TB2 – nowoczesny dron, sprawdzony w boju,
 • RAK – moździerz samobieżny kalibru 120 mm,
 • K9 Thunder – precyzyjna i skuteczna koreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym,
 • ROSOMAK –kołowy transporter opancerzony krajowej produkcji,
 • M1A1 Abrams –zmodyfikowany na potrzeby Wojska Polskiego, najbezpieczniejszy dla załogi czołg świata,
 • HIMARS – najnowocześniejsza wyrzutnia rakietowa,
 • ŻMIJA –lekkie pojazdy wykorzystywane przez żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych,
 • System PATRIOT – skuteczny zestaw obrony powietrznej średniego zasięgu,
 • BWP Borsuk – najnowszy polski bojowy wóz piechoty,
 • BAOBAB-K – nowoczesny i zautomatyzowany polski pojazd minowania narzutowego.


Podczas defilady będzie można podziwiać ponad 2 tysiące żołnierzy i aż 200 jednostek sprzętu wojskowego. Nie zabraknie także pokazu kunsztu polskich pilotów, którzy na polskim niebie zaprezentują aż 92 statki powietrzne, m.in. FA 50, F-16 i bezzałogowce.


Więcej informacji na stronach: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/zobacz-wielka-defilade-silna-bialo-czerwona-w-swieto-wojska-polskiego

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/silna-bialo-czerwona--zolnierze-zapraszaja-na-swieto-wojska-polskiego-w-calej-polsce


15 sierpnia w Krakowie

15 sierpnia także w Krakowie odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Do udziału w nich wspólnie zapraszają: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dowódca Garnizonu Kraków płk Michał Strzelecki oraz dowódca Garnizonu Kraków-Balice płk pil. Sławomir Byliniak.


Chwała polskiego oręża budziła i budzi podziw. Szczególne miejsce w tej historii zajmuje Bitwa Warszawska. Heroizm, poświęcenie i odwaga jej uczestników są inspiracją także dla współczesnych. W 103. rocznicę Cudu nad Wisłą bądźmy razem, by oddać część i chwałę bohaterom tamtych wydarzeń. Okażmy także wdzięczność żołnierzom Wojska Polskiego, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Warto być dumnym z polskiego munduru. Warto być dumnym z Silnej Biało-Czerwonej. Zapraszam do udziału zarówno w piknikach wojskowych w Małopolsce, jak i w krakowskich uroczystościach - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w katedrze na Wawelu. Ich dalsza część będzie odbędzie się na placu Jana Matejki, gdzie uroczyście podniesiona zostanie na maszt flaga państwowa. Usłyszymy także Apel Pamięci, po którym oddana zostanie salwa honorowa.


W wydarzeniu uczestniczyć będą pododdziały jednostek wojskowych Garnizonu Kraków i Garnizonu Kraków-Balice.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować