Pogoda - Sądeckie.pl21

Dzisiaj jest: 21. 04. 2021
Do końca roku: 254 dni
Jakość Powietrza

SMS-owy naciągacz oszukał nastolatkę na kwotę blisko 450 zł

SMS-owy naciągacz oszukał nastolatkę na kwotę blisko 450 zł

SMS-owy naciągacz oszukał kilkunastoletnią mieszkankę Sądecczyzny, wyłudzając od niej kody do płatnych usług SMS premium, a tym samym obciążył jej rachunek na kwotę blisko 450 zł.

 

Dziewczynka na jednym z portali społecznościowych odebrała wiadomość od osoby, która podawała się za jej sąsiadkę. W przesyłanych wiadomościach fałszywa znajoma najpierw prosiła ją, by podała jej swój numer telefonu, a następnie by odsyłała kody, które otrzyma w SMS-ach. Kiedy nastolatka zapytała, czy trzeba będzie za to zapłacić usłyszała, że to tylko darmowa reklama - informuje podkom. Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej komendy.

 

Wkrótce potem jej mama, właścicielka numeru otrzymała od swojego operatora wiadomość, że do rachunku za abonament telefoniczny została doliczona dodatkowa opłata w wysokości prawie 450 złotych. O całym zdarzeniu kobieta powiadomiła Policję. Uczyniła to również prawdziwa sąsiadka dziewczynki.

 

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność

Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego, warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy nikt się pod niego nie podszywa, a w przypadkach, gdy z prośbą zwraca się obca osoba, najlepiej nie reagować na tego typu wiadomości. O podejrzeniach prób oszustwa należy jak najszybciej poinformować Policję.

Rodzice zwracajcie uwagę na to, co robi Wasze dziecko w sieci

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy i rozrywki, ale rodzice muszą zadbać o to, by ich dzieci korzystały z niego świadomie i bezpiecznie, a zatem:

  • uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w sieci i podkreśl, że nie można ufać takim osobom ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią,
  • naucz swoje dziecko ostrożności i uczul na niebezpieczeństwa związane z podaniem nieznajomym swoich danych osobowych, adresu i numeru telefonu.

Więcej o tym, jak chronić najmłodszych w Internecie przeczytasz na policyjnej stronie Żyj bezpiecznie oraz na stronie kampanii Chroń dziecko w sieci.

 

Źródło: KMPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować