Sportowcy i trenerzy z nagrodami starosty nowosądeckiego

18 osób związanych ze sportem otrzymało dzisiaj nagrody finansowe z rąk starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego. Tym samym dołączyły one do grona 47 sportowców i trenerów, którzy za swoje osiągnięcia zostali docenieni przez władze samorządu powiatowego. W sumie, w latach 2019 – 2023, Zarząd Powiatu przeznaczył na nagrody w tej dziedzinie 162 500 zł.

Sportowcy i trenerzy z nagrodami starosty nowosądeckiego
Gratuluję wszystkim zawodnikom, którzy osiągają tak wspaniałe wyniki w różnych dyscyplinach sportowych i oczywiście trenerom, którzy też pracują na ten sukces – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Jestem dumy, że reprezentujecie Sądecczyznę i stajecie na podium! Podziwiam codzienny wysiłek, ciężką pracę i wyrzeczenia. Wiem, że osiągnięcie poziomu mistrzowskiego wymaga wielogodzinnych ćwiczeń i samodyscypliny. Jako władze powiatowe robimy wszystko, aby młodzież z naszych szkół mogła rozwijać sportowe pasje. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku halę sportową ze strzelnicą w Marcinkowicach, która wchodzi w skład Powiatowego Centrum Sportu. W tym roku skończymy budowę zewnętrznej części PCS. Będzie można skorzystać z otwartego basenu pływackiego z wodą podgrzewaną za pomocą pomp ciepła i fotowoltaiki, boisk wielofunkcyjnych, bieżni, skoczni do skoku w dal i wzwyż, miejsca do rzutu dyskiem i pchnięcia kulą, szklanego boiska do squasha, boiska do siatkówki plażowej i siłowni plenerowej. Wartość tej inwestycji to około 16,2 miliona złotych. Zachęcam do korzystania z tych obiektów!


W tym roku uhonorowani zostali:

Zawodnicy:

Wiktoria Bomba: członkini Kadry Narodowej Juniorów Młodszych do lat 17 w podnoszeniu ciężarów. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w kat. Młodzików i Juniorów młodszych. Jej sportowe największe osiągnięcia to: II miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (2022 i 2023), II miejsce Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS do lat 17 (2022 i 2023), II miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 15 (2021).

Agnieszka Skalniak-Sójka: członkini kadry narodowej w kolarstwie szosowym przygotowująca się do Igrzysk Olimpijskich – Paryż 2024. W roku 2022 wygrała 14 wyścigów z Kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Najbardziej prestiżowe wyniki to: Mistrzostwo Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz VII miejsce na Mistrzostwach Świata w Glasgow, czym zapewniła Polsce kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich – Paryż 2024.

Magdalena Polańska: wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym i górskim. W 2023 r. zwyciężyła w Wyścigu Tur de Pologne Junior oraz zdobyła tytuł Wicemistrzyni Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski w kat. Młodziczek. Została również najlepszą młodziczką w Polsce w kolarstwie szosowym (2023).

Grzegorz Hedwig: wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w slalomie kajakowym. Reprezentant Polski na Mistrzostw Europy i Świata Seniorów. W 2023 r. zajął 9 miejsce w Mistrzostwach Świata i wywalczył nominację na Igrzyska Olimpijskie - Paryż 2024 r.

Klaudia Zwolińska: utalentowana zawodniczka Klubu Sportowego „Start” w Nowym Sączu. Jest Wicemistrzynią Europy w kategorii kajaków i kanadyjek kobiet. W 2023 r. zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Świata i wywalczyła nominację dla Polski na Igrzyska Olimpijskie - Paryż 2024 r.

Dominika Hełmecka: utalentowana zawodniczka w strzelaniu sportowym. Indywidualnie zajęła I miejsce w Wojewódzkich Eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Strzeleckiego „O srebrne Muszkiety” (2023). Trenuje strzelanie na strzelnicy PCS w Marcinkowicach oraz LOK Nowy Sącz. Dominika jest uczennicą Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Aleksandra Smajdor: utalentowana biegaczka narciarska należąca do Klubu Sportowego „Jedność” Nowy Sącz. Narciarstwo uprawia od 2010 roku odnosząc wiele sukcesów. W 2023 r. zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.

Krzysztof Buchowicz: wszechstronny zawodnik, medalista Mistrzostw Polski i reprezentant Polski w kajakarstwie górskim, następnie kolarz górski i szosowy, a obecnie biegacz górski. Uczestnik Mistrzostw Świata w ultra maratonie wokół masywu Mount Blanc. Brał udział w biegu na 330 km „TOR330-TOR DES GEANTS, zajmując 100 miejsce na 1320 startujących, czym zapewnił sobie przepustkę do startu w 450 kilometrowym ultra maratonie TOR450-T OR DES GLACIERS biegnącym masywami włoskich lodowców (2024).

Michał Dudczak: lekkoatleta, biegacz górski, jest jednym z czołowych zawodników wśród seniorów w Polsce. W swym dorobku posiada wiele medali Mistrzostw Polski Juniorów w biegach górskich i przełajowych. W 2023 r. w Mistrzostwach Europy seniorów w Skurunningu zdobył 10 i 14 miejsce, a w Mistrzostwach Polski seniorów w 2023 r. wywalczył I miejsce.


Trenerzy:

Zbigniew Bobrowski: trener kajakarstwa górskiego, wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Polski, Europy i Świata, między innymi Grzegorza Hedwiga. Obecnie prowadzi grupę młodzików w Klubie Sportowym „Start” w Nowym Sączu.

Krzysztof Duda: aktywny działacz na rzecz sportu, piłki nożnej oraz szeroko rozumianej aktywności fizycznej. To animator i organizator wielu imprez sportowych w Powiecie Nowosądeckim. To także trener grup młodzików w Gminnym Ludowym Klubie Sportowym Zyndram Łącko. Zajmuje się także szkoleniem sportowym najmłodszych grup w UKS Gol Łącko.

Wojciech Mróz: trener piłki nożnej kobiet w UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna. Szkolone przez niego drużyny piłkarskie zdobyły III miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu U-17, natomiast drużyna seniorek wywalczyła V miejsce w Pucharze Polski kobiet w futsalu edycja 2022-2023. Pan Wojciech prowadzi również drużyny na szczeblu centralnym w rozgrywkach I ligi kobiet (seniorki) oraz Juniorki U-18.

Mariusz Jop: trener kadry narodowej juniorów i seniorów w saneczkarstwie naturalnym. Przygotowywał młodzież do udziału w Mistrzostwach Europy w tym sporcie. Jest też instruktorem ścianki wspinaczkowej, nauczycielem i osobą promującą sport w Powiecie Nowosądeckim.

Artur Mazur: działa na rzecz rozwoju sportu w Krynicy-Zdroju. Jest założycielem Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mineralni” w Krynicy-Zdroju. Pan Artur popularyzuje piłkę nożną wśród dzieci i młodzieży z terenu miast i wsi, stwarzając im warunki do osiągania mistrzostwa sportowego. Wielu wychowanków klubu to reprezentanci Polski Kadra U-15.

Piotr Bochniarz: jeden z założycieli Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mineralni” w Krynicy-Zdroju. Poprzez swoje działania zapewnia dzieciom i młodzieży dostęp do jak najlepszej bazy sportowej, zajęć z piłki nożnej oraz treningów ogólnorozwojowych i obozów sportowych. Wielu wychowanków klubu to reprezentanci Polski Kadra U-15.

Krystyna Żelazko: nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP w Krynicy-Zdroju. Szkolona przez nią młodzież osiąga wysokie wyniki w Szkolnym Współzawodnictwie Sportowym. Pani Krystyna jest też organizatorką wielu imprez sportowych na terenie Powiatu Nowosądeckiego.

Rafał Wańczyk: działa aktywnie na rzecz rozwoju sportu i piłki nożnej na Sądecczyźnie. W Ludowym Klubie Sportowym Zamczysko pełni funkcję kierownika drużyny seniorów. Jest założycielem Akademii Piłkarskiej Zamczysko w Marcinkowicach, gdzie zajmuje się szkoleniem najmłodszych grup piłkarzy. Trenowani przez niego zawodnicy prezentują wysoki poziom szkolenia i często kontynuują swoją karierę piłkarską w starszych grupach.

Zbigniew Tokarczyk: były zawodnik Ludowego Klubu Sportowego Poprad Rytro, a obecnie aktywny działacz sportowy promujący aktywność sportową i zdrowy styl życia. Jest współorganizatorem wielu imprez sportowych na Sądecczyźnie takich jak: Sądecka Dycha, Bieg Bejorów czy Festiwal Biegowy.


Starosta wręczył również dwa Złote Jabłka Sądeckie. Otrzymali je: Julia Dziedzic i Sławomir Szczpaniak.


Warto wiedzieć:

Starosta Nowosądecki nadzoruje działalność 247 stowarzyszeń kultury fizycznej i sportu działających na terenie Powiatu Nowosądeckiego, w tym 180 Klubów sportowych. Co roku z Budżetu Powiatu Nowosądeckiego przeznaczane są środki finansowe na zadnia związane z upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu na Sądecczyźnie. W tym roku była to kwota 242 000 zł, a w latach 2019 – 2023 kwota ta przekroczyła 654 961 zł.


W ramach dotacji, w tym roku udzielono dofinansowania dla 28 stowarzyszeń na wsparcie 33 imprez sportowych w wysokości 160 tys. zł. W sumie w latach 2019 – 2023 była to kwota 362 620 zł.


Władze Powiatu wspierają także sport szkolny. W tym roku przeznaczyły ponad 119 tys. zł na organizację Współzawodnictwa Sportowego Szkół w Powiecie Nowosądeckim „Igrzyska Szkolne”, a latach 2019 – 2023 była to kwota 449 246 zł.


W tym roku rywalizację przeprowadzono w trzech kategoriach:

- Igrzyska dzieci, w których udział wzięło 61 szkół;

- Igrzyska młodzieży, w których udział wzięło 59 szkół;

- Licealiada, w której udział wzięło osiem szkół ponadpodstawowych.

Łącznie w Igrzyskach Sportowych wystartowało 4430 dzieci i młodzieży.


Wyniki:

Kategoria - Powiatowe Igrzyska Dzieci:

- I miejsce Szkoła Podstawowa w Zagorzynie - 76,5 pkt;

- II miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łącku - 65,5 pkt;

- III miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krużlowej Wyżnej - 57,5 pkt.

Kategoria - Igrzyska Młodzieży Szkolnej:

- I miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krużlowej Wyżnej – 85 pkt;

- II miejsce Szkoła Podstawowej w Jazowsku – 71 pkt;

- III miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łącku - 51pkt

Licealiada:

- I miejsce Liceum Ogólnokształcące w Grybowie - 190,5 pkt;

- II miejsce Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju - 162,5 pkt;

III miejsce Zespół Szkół w Marcinkowicach - 125,5 pkt


Źródło: SPNS, fot. Paweł Szeliga

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować