Starosta zasadził dąb. Powiat nowosądecki jest partnerem projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA

Dzisiaj na terenach zielonych za budynkiem Zespołu Szkół w Marcinkowicach starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski zasadził dąb. Powiat Nowosądecki jest partnerem projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu dla Energii i Klimatu dla Województwa Małopolskiego” i to właśnie od organizatorów programów pochodzi drzewko. Jego zasadzenie ma symbolicznie rozpocząć realizację programu i lokalne działania informacyjno-edukacyjne.

Starosta zasadził dąb. Powiat nowosądecki jest partnerem projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA

Nad realizacją projektu będzie czuwać ekodoradca Joanna Jasnos, która przywiozła dąb. W jego sadzeniu uczestniczył również Stanisław Ryba – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i wicedyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach Wiesław Gródek.


Kilka dni temu w Krakowie odbyła się inauguracja projektu. Małopolska współpracuje z 27 partnerami z Polski i zagranicy, w tym 18 powiatami wśród których jest również Powiat Nowosądecki. Podczas pierwszego spotkania wszystkim partnerom projektu zostały przekazane sadzonki dębu.


Do głównych celów Projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA należą:
  • pełne wdrożenie „Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego” oraz mobilizacja dostępnych funduszy unijnych i krajowych, a także zasobów prywatnych na określone w planie działania priorytetowe;
  • rozwój możliwości instytucjonalnej, know-how i narzędzi, które mogą wzmocnić wdrażanie „Regionalnego Planu dla Energii i Klimatu dla Województwa Małopolskiego”, „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030” oraz „Europejskiego Zielonego Ładu w Polsce”;
  • niskoemisyjna transformacja rynku urządzeń grzewczych i związane z tym tworzenie zielonych miejsc pracy;
  • zmiana postaw behawioralnych w celu zapewnienia szerokiego wsparcia i zaangażowania w środki ochrony klimatu;
  • transfer dobrych praktyk do innych regionów Polski i Europy.

„Regionalny Plan Działań dla Klimatu i Energii” to dokument opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i przyjęty uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego 18 lutego 2020 roku. Jego celem jest wyznaczenie działań, które przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy jakości powietrza oraz niskoemisyjnej transformacji Małopolski.


Źródło: SPNS, fot. Maria Olszowska

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować