Stary Sącz pamięta. 80. rocznica likwidacji getta

17 sierpnia 2021 roku starosądeczanie upamiętnili ofiary niemieckiej zbrodni. Przy pomniku w dzielnicy Piaski oddali hołd pomordowanym. Burmistrz Jacek Lelek i zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki złożyli też wcześniej kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na starym budynku biblioteki, w miejscu niegdysiejszego placu targowego, skąd 17 lipca 1942 roku do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu wywieziono 1350 starosądeckich Żydów.

Stary Sącz pamięta. 80. rocznica likwidacji getta

W tym roku w uroczystościach wzięły udział córki Mońka Goldfingera (zm. 2018), który był ostatnim świadkiem tragicznych wydarzeń z 1942 r. Apel poprowadził Łukasz Połomski. Kwiatu złożyły również między innymi delegacje Towarzystwa Miłośników Starego Sącza i Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.


To był najtragiczniejszy dzień w historii Starego Sącza. Ta pamięć musi w nas żyć. I dziękuje za Państwa obecność. Dzisiaj spotykamy się w szczególnych okolicznościach. Świat w którym żyjemy zaczął iść w zupełnie innym kierunku –mówił burmistrz Jacek Lelek – dzisiaj do nas dociera, że są ludzie którzy się nie zmienili. Jest zło, które nadal trwa. Musimy jeszcze mocniej krzyczeć i przeciwstawiać się złu.


17 sierpnia Niemcy przystąpili do zagłady społeczności starosądeckich Żydów. Tego dnia przewieziono ich do getta w Nowym Sączu, następnie do Bełżca, gdzie w obozie śmierci zamordowano. Najsłabszych zabito na Piaskach, nad Popradem.


Źródło: UMSS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować