Stary Sącz: Spotkanie z twórczością Bronisławy Rychter-Janowskiej

Towarzystwo Miłośników Starego Sącza i Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu zapraszają na wyjątkowe wydarzenie poświęcone pamięci Bronisławy Rychter-Janowskiej, znakomitej malarki związanej z naszym regionem. W tym roku mija 70 lat od jej śmierci, a jej dzieła nadal zachwycają swoją delikatnością i klimatem.

Stary Sącz: Spotkanie z twórczością Bronisławy Rychter-Janowskiej

Bronisława Rychter-Janowska urodziła się w 1868 roku w Krakowie, ale większość dzieciństwa spędziła w Starym Sączu, gdzie jej matka była nauczycielką. Tu też rozpoczęła edukację artystyczną pod okiem Sióstr Klarysek. W latach 1906-1914 mieszkała ponownie w Starym Sączu, gdzie prowadziła prywatną szkołę malarstwa. Niestety, nie spotkała się z uznaniem lokalnej społeczności i przeniosła się do Warszawy. Tam kontynuowała karierę malarską, tworząc głównie obrazy o tematyce dworskiej i wiejskiej, a także pejzaże i portrety.


Spotkanie upamiętniające Bronisławę Rychter-Janowską odbędzie się 29 września 2023 roku (piątek) o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Starym Sączu przy ul. Mickiewicza 33.


W ramach spotkania zaplanowano:

  • otwarcie wystawy fotograficznej „Malarka Bronisława Rychter Janowska – poszukiwanie piękna w sztuce”.
  • wykład Anny Florek (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu) „Na przekór awangardzie. Życie i twórczość Bronisławy Rychter Janowskiej.”


Na wystawie będzie można zobaczyć reprodukcje obrazów malarki oraz zdjęcia dokumentujące jej życiorys.


Źródło: UMSS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować