Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 10. 2022 Dni od początku roku: 276 Dni do końca roku: 88
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Straty spowodowane oberwaniem chmury w Gminie Korzenna wstępnie oszacowano na ponad 9 mln zł

Straty spowodowane oberwaniem chmury w Gminie Korzenna wstępnie oszacowano na ponad 9 mln zł

Na ponad 9 mln zł oszacowano wstępnie straty w infrastrukturze komunalnej na terenie gminy Korzenna spowodowane oberwaniem chmury i nawalnymi opadami deszczu. Inwentaryzacja zniszczeń dokonana przez urzędników gminnych będzie jeszcze weryfikowana przez komisję wojewódzką.

Przygotowanie szczegółowej dokumentacji, ilustrującej skalę szkód spowodowanych przez żywioł, trwało od 12 lipca. Zaangażowani w to urzędnicy pracowali najpierw w terenie, ewidencjonując szkody w mieniu komunalnym, obejmujące infrastrukturę drogową, obiekty sportowe i rekreacyjne, a także sieć kanalizacyjną, szkoły i obiekty kulturalne.


W przypadku dróg uszkodzenia stwierdzono na długości około 70 km na 98 drogach. Woda naruszyła także 20 mostów i 24 przepusty oraz pięć obiektów sportowych. Obok Orlika w Korzennej, który ucierpiał najbardziej, uszkodzone zostało także boisko sportowe i jego zaplecze w Mogilnie, boisko w Posadowej Mogilskiej i Łęce oraz Otwarta Strefa Aktywności w Łęce. Poważne szkody dotyczą także amfiteatru w Korzennej, przedszkola w Korzennej oraz urządzeń kanalizacyjnych.


Protokół ilustrujący skalę szkód oraz spowodowane straty zostanie zweryfikowany przez komisję wojewódzką. Wydatki, które trzeba będzie ponieść na odbudowę będą zapewne większe niż ostatecznie potwierdzona wysokość strat. Różnica wynika stąd, że w przypadku szacowania strat uwzględnia się aktualną wartość obiektu, podczas gdy przy odbudowie trzeba brać pod uwagę koszty budowy nowych obiektów. Przykładowo, wartość starego mostu jest zawsze niższa niż budowa nowego. Podobna zasada dotyczy także dróg, przepustów, czy obiektów sportowych.


Źródło: Gm. Korzenna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować