Studenci ANS będą pogłębiać wiedzę z anatomii dzięki Wirtualnemu Laboratorium Serca i Naczyń

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zaprezentowała nowo powstałe Wirtualne Laboratorium Serca i Naczyń, które już od tego roku będzie służyć studentom 1-szego roku Kierunku Lekarskiego na potrzeby zajęć z anatomii.

Studenci ANS będą pogłębiać wiedzę z anatomii dzięki Wirtualnemu Laboratorium Serca i Naczyń

Laboratorium powstało w Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Intercard w Nowym Sączu i zostało wzorowane na laboratoriach anatomicznych czołowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych i Europie. System urządzeń, w jakie wyposażono Wirtualne Laboratorium Serca i Naczyń oparto o modelowanie i wizualizację 3D struktur anatomicznych, umożliwiające nauczanie anatomii poprzez cyfrową symulację obrazów na bazie preparatów medycznych, obrazów radiologicznych i użycia w czasie rzeczywistym urządzeń do obrazowania medycznego (np. USG).


System oferuje unikalny, nowatorski sposób nauczania anatomii pozostając komplementarnym do tradycyjnego nauczania z zastosowaniem preparatów. System nie zastępuje tradycyjnej nauki z zastosowaniem preparatów, stanowi jednak potężne wsparcie edukacyjne umożliwiające szybszą i bardziej efektywną naukę anatomii. Laboratorium zostało wyposażone w pełne spektrum technologii wizualizacji 3D, począwszy od stereoskopii poprzez wirtualną, rozszerzona i mieszaną rzeczywistość, co jest fenomenem na skalę Polski.


Zintegrowane aplikacje do nauki anatomii powstałe w oparciu o anatomiczne modele 3D i realne badania obrazowe skanów ciał człowieka umożliwiają wyświetlanie obrazów w realnej wielkości ciała i organów człowieka, również w formie wirtualnych stołów anatomicznych i wirtualnych sekcji. System umożliwia nauczanie pod kontrolą wykładowcy, w podgrupach a także samodzielną edukację studenta – nauczanie indywidualne. Laboratorium będzie kierowane przez Profesora Jerzego Sadowskiego – kardiochirurga, chirurga i transplantologa - Kierownika Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Wydziału Lekarskiego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji - ANS, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować