Student ANS zbudował korpus gitary elektrycznej. Na obronie magisterki zagrał na piątkę

Student kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji na Wydziale Nauk Inżynieryjnych ANS Marcin Pietruch wybrał bardzo oryginalny temat pracy magisterskiej. Najpierw własnoręcznie wykonał z drewna orzecha włoskiego korpus gitary elektrycznej typu Stratocaster, a następnie przeprowadził badania pod względem tłumienia i przenoszenia drgań z podobną gitarą produkcji Ibanez z drewna jesionowego.

Student ANS zbudował korpus gitary elektrycznej. Na obronie magisterki zagrał na piątkę

Od lat na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (do niedawna Instytucie Technicznym PWSZ) studenci Zarządzania i inżynierii produkcji oraz Mechatroniki realizują niebanalne prace dyplomowe. W ramach obrony tytułu inżyniera czy magistra prezentują osobiście skonstruowane pojazdy terenowe, pneumatyczne układy zawieszenia czy udoskonalone podzespoły do maszyn. W czerwcu tego roku Mateusz Górszczyk, student Mechatroniki, zdobył tytuł inżyniera dzięki nietypowej pracy: przeniósł napęd elektryczny do motocykla crossowego. Nie tylko napisał pracę i przygotował prezentację multimedialną, ale także zaprezentował swój pojazd komisji egzaminacyjnej. O jego nietypowej pracy informowały wówczas media w całej Polsce. 


Teraz nietuzinkową pracę magisterską na kierunku Zarządzenie i inżynieria produkcji (grupa zajęć specjalizacyjnych: Technologie produkcji i eksploatacja systemów technicznych) pod kierunkiem dr. hab. inż. Andrzeja Ryniewicza (prof. ANS) przygotował pasjonat gry na gitarze Marcin Pietruch. Jej temat to „Analiza procesu produkcji korpusu gitary elektrycznej”.


Początkowo własnoręczna budowa gitary elektrycznej i badania nad nią miały być tematem pracy inżynierskiej, ale przedsięwzięcie okazało się zbyt czasochłonne dla Marcina i musiało poczekać aż do magisterium. Skąd taki pomysł na pracę dyplomową?


Mam wiele gitar, ale zawsze chciałem mieć taką wykonaną przez siebie. Mój tata był stolarzem i mam do dyspozycji zakład stolarski z narzędziami oraz drewno. Przy wykonaniu korpusu zdecydowałem się na orzech włoski. To średniej twardości, łatwo obrabialne drewno – zaznacza Marcin Pietruch.


Jako wzór Marcinowi posłużyła mu gitara elektryczna typu Stratocaster japońskiej marki Ibanez, wykonana z drewna jesionowego. Dodatkowym elementem pracy magisterskiej było przeprowadzenie badań. Polegały one na zmierzeniu oraz przeanalizowaniu częstotliwości drgań korpusu gitary, za pomocą czujnika wibracji z membraną piezoelektryczną, podłączoną do oscyloskopu, która została zamontowana bezpośrednio na korpusie gitary, i porównaniu tych częstotliwości z gitarą seryjnie produkowaną przez firmę Ibanez (wykonaną z drewna jesionowego).


Badania te miały na celu sprawdzenie w jaki sposób rozchodzą się drgania korpusu podczas uderzenia w strunę gitary oraz jaki wpływ ma gatunek drewna na brzmienie gitary – dodaje Marcin.


Jak wypadły pomiary?

W przypadku tłumienia drgań lepiej zachowywał się jesionowy korpus Ibaneza, ale w przypadku pasma przenoszenia drgań lepiej wypadała gitara z własnoręcznie zrobionym korpusem.


Marcin Pietruch obronił pracę na piątkę i już zapowiada, że własnoręcznie wykona gryf do swojego orzechowego Stratocastera.


Źródło: ANS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować