Postanowili zdobyć szczyt niemal bez ubioru. Mogło skończyć się tragicznie

W sobotę 16 stycznia ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR otrzymał zgłoszenie, że w rejonie Gówniaka w Masywie Babiej Góry znajduje się 5 osób, które - pomimo skrajnie trudnych warunków pogodowych - postanowiły zdobyć szczyt niemal bez ubioru. Jest to nowa moda polegająca na chodzeniu po górach zimą wyłącznie w butach i szortach, bez bielizny termicznej, długich spodni, swetra, czy kurtki.

Postanowili zdobyć szczyt niemal bez ubioru. Mogło skończyć się tragicznie

Znajdujący się w okolicy turyści w miarę możliwości podzielili się ubraniami z "morsami górskimi", ale stan jednej z kobiet uczestniczącej w feralnie wyprawie był ciężki i nie mogła ona w stanie samodzielnie wrócić. Zgłoszenie zostało przekazane do Stacji Centralnej GOPR Beskidy, a po konsultacji - z uwagi na potencjalną ilość poszkodowanych wymagających transportu - w rejon zgłoszenia wyruszyło ponad 20 ratowników z GOPR Beskidy oraz Grupy Podhalańskiej GOPR. Tymczasem znajdujący się na miejscu turyści starali się zapewnić poszkodowanej względny komfort termiczny.


Po dotarciu do poszkodowanej ratownicy zabezpieczyli ją termicznie, zapakowali do noszy, a następnie rozpoczęli transport w stronę przełęczy Krowiarki, gdzie została ona przekazana do karetki pogotowia. Jednocześnie część ratowników uczestniczących w akcji skierowana została w rejon ruin schroniska Beskidenverein, gdzie na pomoc oczekiwał mężczyzna, który w trudnych warunkach pogodowych stracił orientację w terenie. Po dotarciu do niego pierwszego zespołu ratowników GOPR Beskidy ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR zostali odwołani, a turysta został bezpiecznie sprowadzony do schroniska na Markowych Szczawinach.


Ratownicy GOPR przestrzegają, że w górach panują obecnie bardzo trudne warunki pogodowe - intensywne opady śniegu powodują, że wiele szlaków jest nieprzetartych i wymaga męczącego torowania. Dodatkowo niskie temperatury wymagąją posiadania właściwego ubioru oraz dodatkowego wyposażenia. Należy cele swoich górskich wypraw dopasowywać do panujących w górach warunków oraz od posiadanych umiejętności, wyposażenia i doświadczenia.


Źródło: GP GOPR

Zobacz Również

Komentarze


Nowaczek ~ 3 lata temu

0

Karać i jeszcze raz karać, aby była skuteczna prewencja przeciw takim wybrykom. To jest jakieś nie porozumienie aby iść a majtkach w góry.


Marco Polo ~ 3 lata temu

0

Ponoć jedna z uczestniczek ma obecnie poważne choroby na skutek przemarznięcia, więc sami się ukarali.


Zaloguj sie aby komentować