Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Szukasz domku w Zakopanem? Uważaj na oszustów!

Szukasz domku w Zakopanem? Uważaj na oszustów!

W ubiegły weekend w komendzie policji w Nowym Sączu zostały złożone dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Oszukani mieszkańcy Nowego Sącza wpłacili zaliczki na wynajem domku w Zakopanem, gdzie zamierzali spędzić Sylwestra.

 

Po wpłaceniu zaliczek kontakt z „właścicielem” pensjonatów został utracony, a pieniędzy nie zwrócono. Przestępcy dopuszczający się tego typu oszustw umieszczają swoje ogłoszenia na portalach aukcyjnych i na sfałszowanych stronach internetowych. Zazwyczaj oferty są bardzo atrakcyjne pod względem ceny, lokalizacji i wyglądu apartamentów czy domków. 

 

Sposób działania oszustów polega na wymogu wpłacenia zaliczki przez zainteresowanego najemcę. Osoba, która chce wynająć domek musi wpłacić zaliczkę na wskazane konto, we wskazanej wysokości. Oprócz tzw. „wirtualnych pensjonatów”, które w rzeczywistości nie istnieją, można wymienić także inną metodę wyłudzania pieniędzy. 

 

Niektórzy przestępcy podszywają się pod rzeczywiście istniejące hotele i pensjonaty, a także pośredników, dlatego samo sprawdzenie, czy hotel lub pensjonat naprawdę istnieją już nie wystarczy. Konieczne jest zatem bardziej wnikliwe sprawdzenie rezerwowanego miejsca. 

 

Żeby nie stać się ofiarą oszustwa, należy unikać „super okazji”, czyli oferto niepokojąco niskich cenach w porównaniu z innymi ofertami. Należy również zebrać jak najwięcej informacji o obiekcie, sprawdzić, czy występuje na popularnych portalach rezerwacyjnych i jakie ma opinie. Strona internetowa obiektu może być jedynie wskazówką – pamiętajmy, że tego typu strony mogą być specjalnie przygotowane przez oszustów, celem wprowadzenia użytkownika w błąd. Niepokój powinno wzbudzić także zbyt anonimowe ogłoszenie. Warto skorzystać z narzędzi internetowych pozwalających na lokalizację adresu oraz z rejestrów przedsiębiorców ogólnie dostępnych – CEIDG i KRS. 

 

Należy wpłacić zaliczkę na konto bankowe danej firmy – jeżeli ktoś proponuje zmianę konta, to należy to zweryfikować i zastanowić się nad zmianą pensjonatu. Dowodami w sprawie są wszelkie dokumenty, w tym treść oferty, e-maile, potwierdzenia nadania przelewów, dlatego warto je zachować. Wpłata zaliczki musi być udokumentowana, więc uczciwy przedsiębiorca z pewnością nie odmówi wystawienia paragonu czy faktury VAT. 
 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować