Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 03. 2021
Do końca roku: 299 dniTesty do szybkiej diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 trafią w tym tygodniu na SOR-y i izby przyjęć

Testy do szybkiej diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 trafią w tym tygodniu na SOR-y i izby przyjęć

Testy antygenowe do szybkiej diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 trafią w tym tygodniu do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz 26 izb przyjęć. Testy pozwalają wykryć wirusa od 10 do 30 minut u pacjentów w ostrej fazie zachorowania, u których ryzyko zakażenia innych osób jest wysokie.  

 

Dzisiaj rozpoczęliśmy wysyłkę 500 tys. testów antygenowych do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i do 26 izb przyjęć. W sumie 264 podmioty uzyskają możliwość wykonywania tych szybkich testów. W sumie zostanie przekazanych 270 analizatorów i 500 tysięcy testów - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej wiceminister Waldemar Kraska.

 

Testy antygenowe pozwalają szybko wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Pacjenci będą mieć pobierany wymaz z nosogardła. 

 

Wiceminister wyjaśnił, że testy wykonywane będą u pacjentów, którzy mają objawy towarzyszące ostrej infekcji górnych dróg oddechowych.  Wynik tego badania będzie znany po 10 – 30 minutach, a każdy wynik dodatni testu potwierdzany będzie jeszcze testem molekularnym PCR.

 

Pacjent “dodatni” będzie od razu izolowany. Testy zostaną wykorzystane do badań przesiewowych w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w celu szybkiej identyfikacji pacjentów, którzy zgłoszą się z objawami wskazującymi na zakażenie SARS-CoV-2. W przypadku pozytywnego wyniku, pacjent od razu będzie kierowany do dalszego leczenia - mówił Waldemar Kraska.

 

Minister poinformował również, że sieć punktów drive thru jest systematycznie poszerzana, a godziny ich pracy są wydłużane. W takich mobilnych punktach pobrań pacjenci wykonują testy po zleceniu ich przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowania są wystawiane w systemie informatycznym, więc pacjent musi mieć ze sobą tylko dowód osobisty.  

 

Dziś mamy już 285 punktów drive thru, czyli o 17 więcej niż na początku września. Chcemy, aby taki punkt był w każdym powiecie. Poinformował też, że Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie punktu, jeżeli ten zdecyduje się wydłużyć godziny pracy. Od początku września już 66 punktów pobrań wydłużyło pracę do co najmniej 4 godzin - podkreślił wiceminister Kraska.

 

Źródło: MZ, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować