Toaleta to nie kosz na śmieci! Apel gminy Chełmiec o odpowiedzialne korzystanie z kanalizacji
Gmina Chełmiec zmaga się z coraz częstszymi awariami sieci kanalizacyjnej. Powód? Nieodpowiedzialne korzystanie z toalety i zlewów, które traktowane są jak kosze na śmieci. Władze gminy apelują do mieszkańców o większą rozwagę i przypominają, że naprawy kanalizacji pochłaniają środki, które mogłyby zostać przeznaczone na nowe inwestycje – chodniki, place zabaw czy oświetlenie uliczne.










Awarie najczęściej powodują odpady, które nie powinny trafiać do systemu sanitarnego. Wśród nich znajdują się:
- Artykuły higieniczne (np. podpaski, pampersy, chusteczki nawilżane)
- Niedopałki papierosów, leki, farby, chemikalia
- Tłuszcze i oleje, które zestalają się w rurach
- Resztki jedzenia i obierki, przyciągające szczury
- Materiały budowlane, piasek, cement
- Przedmioty stałe, jak włosy, rękawiczki, zabawki
Zatory w rurach prowadzą do poważnych awarii – cofania się ścieków do domów, uszkodzeń pomp i oczyszczalni. Każda taka naprawa to koszt, który obciąża budżet gminy. Im mniej nieodpowiednich odpadów w kanalizacji, tym więcej środków na inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców.
Pamiętajmy: to, co wrzucamy do toalety, ma wpływ na wszystkich. Dbajmy o kanalizację – dla dobra wspólnoty i środowiska!
Źródło: fot. ilu
Komentarze