Pogoda - Sądeckie.pl18

Dzisiaj jest: 18. 04. 2021
Do końca roku: 257 dni
Jakość Powietrza

Uczniowie i nauczyciele ZS w Marcinkowicach pielęgnują pamięć o lokalnej historii i tradycji

Uczniowie i nauczyciele ZS w Marcinkowicach pielęgnują pamięć o lokalnej historii i tradycji

W Zespole Szkół w Marcinkowicach uczniowie i nauczyciele pielęgnują pamięć o lokalnej historii i tradycji. Od kilku lat organizują festiwale „Regionalizm - to jest to!”, które mają formę rajdów szkolnych, gier terenowych i spotkań.

Dopełnieniem tych działań jest Izba Regionalna, będąca integralną częścią Szkolnego Muzeum Historycznego – mówi Paulina Darecka, nauczycielka geografii i historii. - Znalazły się w niej przede wszystkim eksponaty pieczołowicie gromadzone przez świętej pamięci profesora Józefa Gościeja. Uzupełniają je przedmioty sztuki ludowej wykonane przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.


Zobaczyć tutaj można przedmioty codziennego użytku, m.in. gliniane garnki i talerze, dwojaczki dla kosiarzy, różnej wielkości niecki i słomiane kosze do wypieku chleba, drewniane kieliszki czy praczki zwane tarami. Są również części dawnej garderoby: lniane koszule, wyszywane kamizelki, kolorowe chusty czy kierpce. Wszystkie schowane w drewnianej bieliźniarce obok której stoi drewniany piesek służący do ściągania butów.


W Izbie są też narzędzia gospodarskie, ciesielskie i tkackie – dodaje Adriana Jakubczak, nauczycielka historii. - Na ścianach wiszą ozdobione kolorowymi kwiatami z bibuły święte obrazki i fragment przydrożnej kapliczki, przedstawiającej Jezusa Frasobliwego. Młodzież odwiedzająca Izbę może się dowiedzieć jak wyglądała kiedyś chłopska chata. Jednocześnie uczniowie poznają historię, tradycję i uczą się szacunku dla dokonań przodków.


Źródło: SPNS, fot. ZS w Marcinkowicach

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować