Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Uczniowie LO w Starym Sączu mistrzami w udzielaniu pierwszej pomocy

Uczniowie LO w Starym Sączu mistrzami w udzielaniu pierwszej pomocy

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu wywalczyli trzecie miejsce w okręgowym etapie Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

Reprezentanci starosądeckiego ogólniaka w grudniu 2021 r. ukończyli stosowne kursy i uzyskali tytuł Społecznych Instruktorów Młodzieżowych. W kwietniu tego roku rozpoczęli zmagania w Ogólnopolskiej Olimpiadzie. Jej etap rejonowy odbył się w Tarnowie. Dwie drużyny z LO w Starym Sączu przywiozły wtedy złoto i srebro, awansując tym samym na zawody okręgowe. Odbyły się one na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych w Krakowie. Rywalizowało tam sześć najlepszych drużyn z Małopolski. Reprezentanci starosądeckiego LO – Dawid Bober, Maria Tokarczyk, Emilia Sowińska, Anna Dara i Zuzanna Orłowska wywalczyli wysokie trzecie miejsce. Ich opiekunką była Aneta Mamala.


Współzawodnictwo polegało na wykazaniu się wiedzą teoretyczną oraz udzielaniu pierwszej pomocy na specjalnie "upozorowanych" stacjach urazowych.


Poziom był niezwykle wyrównany, a różnica pomiędzy pierwszym, drugim i trzecim miejscem to zaledwie jeden, dwa punkty – podkreśla Marlena Szewczyk, sędzia główny mistrzostw. - Każda drużyna zbliżyła się do maksymalnego wyniku. Można powiedzieć, że są to profesjonaliści.


Uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami i wiedzą. To zasługa ćwiczeń i szkoleń z opiekunami.


Tak wysoki poziom sprawiał trudności w rozstrzyganiu, więc trzeba było się skupić na szczegółach, które zdecydowały o miejscu na podium – dodaje Marlena Szewczyk. - Niewielkie różnice punktowe między drużynami to świetna rekomendacja dla rangi Mistrzostw i potwierdzenie, że do Krakowa przyjechały najlepsze zespoły ze swoich powiatów.


Źródło: SPNS, fot. Archiwum szkoły

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować