Uczniowie ze SP w Brzeznej-Litaczu na wycieczce edukacyjnej w Urzędzie Gminy Podegrodzie
5 czerwca 2025 roku Gmina Podegrodzie miała zaszczyt gościć młodych gości ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej-Litaczu. W ramach lekcji Wiedzy o Społeczeństwie uczniowie mieli okazję poznać od środka, jak funkcjonuje samorząd lokalny i na czym polega praca w administracji publicznej.
Zwiedzanie Urzędu Gminy było prowadzone przez pracownice: Patrycję Kożuch z Działu Inwestycji oraz Agnieszkę Jeleń z Referatu Ochrony Środowiska. Dzięki ich oprowadzeniu młodzi ludzie mogli zajrzeć do różnych wydziałów i dowiedzieć się, jakie zadania realizuje gmina na co dzień.
Szczególną uwagę poświęcono tematom ochrony środowiska. Pracownicy Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami przygotowali dla uczniów prelekcję na temat czystego powietrza i zagrożeń związanych ze smogiem. Młodzież obejrzała edukacyjny film „Smog i jego konsekwencje” przygotowany przez Krakowski Alarm Smogowy, który w przystępny sposób tłumaczył, dlaczego warto dbać o jakość powietrza.
Podczas spotkania omówiono także uchwałę antysmogową obowiązującą w Małopolsce, a także zasady dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) oraz dostępne formy dofinansowań na wymianę starych pieców i termomodernizację domów.
Na zakończenie każdy uczestnik wycieczki otrzymał ulotki informacyjne oraz drobne upominki, które były częścią projektu „Wdrażanie programu ochrony powietrza w Gminie Podegrodzie”, współfinansowanego z Funduszy Europejskich dla Małopolski na lata 2021-2027.
To była wartościowa lekcja, która nie tylko przybliżyła uczniom funkcjonowanie urzędu, ale też uwrażliwiła ich na kwestie ekologiczne, tak ważne dla naszej przyszłości.
Źródło: Fot. Gm. Podegrodzie
Komentarze