Ulicami Nowego Sącza przeszedł kolorowy orszak

Kolorowy Orszak Jana Długosza przeszedł już po raz ósmy ulicami Nowego Sącza. Uczestników powitał na rynku prezydent Ludomir Handzel.

Ulicami Nowego Sącza przeszedł kolorowy orszak

Orszak Jana Długosza, organizowany przez nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, stanowi doskonałą okazję, by przypomnieć społeczności szkolnej oraz mieszkańcom Nowego Sącza postać wybitnego polskiego kronikarza i patrona najstarszej nowosądeckiej szkoły. Co roku uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele przebierają się w średniowieczne stroje i ruszają na miejski rynek.

W orszaku można spotkać m.in. samego Jana Długosza (w tej roli niezmiennie występuje Michał Zacłona, sądecki historyk i nauczyciel z I LO), a także św. Małgorzatę, króla Kazimierza Jagiellończyka oraz królową Elżbietę Rakuszkę.

Pod ratuszem Orszak spotkał się z prezydentem Ludomirem Handzlem.

Bardzo się cieszę, że mogę na nowosądeckim rynku przywitać rodzinę Długoszową. To ważna i zasłużona placówka dla Nowego Sącza, Małopolski i całej Polski. Szkoła, która wydała wielu zasłużonych absolwentów - powiedział prezydent.

Sam prezydent, absolwent “Jedynki”, podkreślił, z jakim zobowiązaniem wiąże się bycie uczniem i absolwentem tej placówki.

Teraz to wy jesteście kształtowani, formowani i edukowani w tej instytucji. Jestem bardzo dumny, że zarówno ja, jak i moi zastępcy, jesteśmy absolwentami I Liceum. To zobowiązuje - dodał.

Uczestnicy orszaku zaprezentowali zebranym na rynku tańce i zabawy z epoki, a widzowie mogli podziwiać damy, rycerzy oraz innych przedstawicieli średniowiecznej wspólnoty.

Warto również podkreślić, że pomysłodawcą Orszaku jest obecny dyrektor “Jedynki”, Jacek Tomasik.

Źródło: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować