Pogoda - Sądeckie.pl28

Dzisiaj jest: 28. 02. 2021
Do końca roku: 306 dniUrzędu Miasta wydał oświadczenie w sprawie programu szczepień przeciwko grypie

Urzędu Miasta wydał oświadczenie w sprawie programu szczepień przeciwko grypie

W związku z pojawiającymi się zapytaniami mieszkańców Nowego Sącza dotyczącymi trudności z zapisaniem się na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, sądecki magistrat opublikował na stronie Urzędu Miasta oświadczenie.

 

"Urząd Miasta (Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej) od wielu już lat organizuje akcję bezpłatnych szczepień według takich samych zasad. W drodze konkursu ofert wyłaniany jest podmiot świadczący usługi medyczne, który realizuje całość zadania: przyjmowanie zgłoszeń, konsultację lekarską, wykonanie szczepienia. Do konkursu w tym roku zgłosił się tylko jeden podmiot, zapewne ze względu na bardzo duże trudności z zakupem szczepionek. W tym roku również po raz pierwszy zainteresowanie szczepieniami wielokrotnie przekroczyło ilość oferowanych w programie szczepionek. Dlatego też już w pierwszych godzinach, czy nawet minutach po ogłoszeniu akcji szczepień telefon przychodni wykonującej zadanie został praktycznie zablokowany, za co Urząd Miasta nie ponosi żadnej odpowiedzialności, na naszą interwencję w przychodni zostaliśmy zapewnieni, że zgłoszenia są cały czas przyjmowane, ale przychodnia nie może zapewnić większej ilości numerów telefonu i osób dokonujących zapisów.

Według informacji otrzymanej od Pani doktor Alicji Wajrak - Fałowskiej  z Centrum Medycznego „Batorego” - przychodnia zamówiła 500 szczepionek. W dniu 1.10.2020 otrzymała tylko 200 szczepionek i czeka na dalszą dostawę. W pierwszym dniu zapisów ponad połowa szczepionek dostępnych w przychodni została  już przydzielona pacjentom zapisanym na szczepienie w ramach programu finansowanego przez Miasto. Dziś można się jeszcze rejestrować (tylko telefonicznie ze względu na stan epidemiologiczny w kraju) w godzinach od 11 do 14.00. Po otrzymaniu zamówionych szczepionek będą ogłoszone kolejne zapisy. Główny problem wynika z braku dostępności szczepionek w Polsce.

Cieszymy się, że mieszkańcy Nowego Sącza chcą tak licznie zaszczepić się przeciwko grypie, pragniemy jednak przypomnieć, że profilaktyczny program szczepień nie zapewnia bezpłatnych szczepionek wszystkim mieszkańcom miasta.  

Jednocześnie przypominamy wszystkim zainteresowanym zaszczepieniem się przeciwko grypie, a zwłaszcza osobom, które nie zostaną zaszczepione w ramach programu profilaktycznego,  że w tym roku po raz pierwszy Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 września szczepienia na podstawie recepty  są refundowane w wysokości 50 % dla:

- dzieci w wieku od 3 do 5 lat,

- dorosłych, do 65 roku życia z chorobami współistniejącymi np. z chorobami metabolicznymi, cukrzycą, kardiologicznymi, oddechowymi ( np. astma oskrzelowa) po transplantacjach,

- kobiet w ciąży,

- dorosłych od 65 roku życia do 75 roku życia.

Osoby, które ukończyły 75 lat mają prawo do bezpłatnych szczepień finansowanych przez NFZ na podstawie recepty wystawionej przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Warto przypomnieć, że w Polsce można dostać e-receptę, dlatego osoby które  mają ukończone 75 lat prosimy o kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym".

 

Źródło: UMNS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować