Pogoda - Sądeckie.pl9

Dzisiaj jest: 09. 05. 2021
Do końca roku: 236 dni
Jakość Powietrza

Uwaga na cyberoszustów podszywających się pod różne firmy i podmioty publiczne

Uwaga na cyberoszustów podszywających się pod różne firmy i podmioty publiczne

Coraz częściej oszuści podszywają się pod różne firmy czy też podmioty publiczne i wysyłają informacje o konieczności wpłaty drobnej kwoty, w celu opłacenia mandatu czy dostarczenia zamówienia. Tak naprawdę oszuści próbują w ten sposób wyłudzić pieniądze.

Masz nieopłacony mandat ! W dniu … sprawa trafi do sądu. Opłata: 10,00 zł . Zapłać teraz https://(...)”, lub „Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 zł”, ewentualnie „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne: http://(...)”, albo „Zapłać aby zamówienie zostało wysłane. Brakująca kwota 1,29 zł. https://(...)”


Coraz więcej Polaków otrzymuje tego typu sms-y od oszustów. Kliknięcie w link z wiadomości prowadzi na złośliwą stronę wyłudzającą dane karty płatniczej, jej numeru, kodu bezpieczeństwa (CVV) oraz daty ważności. Skorzystanie z tej strony i przekazanie oszustom informacji o naszej karcie oznacza, że będą oni mieli pełny dostęp do pieniędzy na naszym koncie.


Kolejną próbą oszustwa jest przesłanie do nas w wiadomości sms linku do aplikacji, która infekuje nasz telefon. W ten sposób mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych czy też przekierowywać sms-y, co można wykorzystać do włamania się na nasze konto bankowe. Jeśli klikniesz w podejrzany link, to jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem w celu zablokowania karty, a także podjęcia dalszych kroków.


W dobie pandemii, większość sklepów jest zamknięta, zamówienia ze sklepów internetowych stały się bardziej powszechne, a ludzie coraz częściej narażeni są na ataki cyberprzestępców.


Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych firm kurierskich, operatorów sieci komórkowych lub innych firm.


Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie przekazywać kodów BLIK, danych z kart płatniczych oraz kredytowych. Poświęcenie kilku minut na zweryfikowanie wiadomości, którą otrzymaliśmy może uchronić nas przed utratą pieniędzy.


Źródło: KWP w Krakowie, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować