V Krajowa Konferencja Apiterapii w Kamiannej

Apiterapia to dziedzina medycyny naturalnej, która wykorzystuje produkty pszczele do leczenia i profilaktyki różnych chorób. W Kamiannej, miejscowości położonej w malowniczej Sądecczyźnie, od lat rozwija się ta niezwykła forma terapii, która ma swoje korzenie w starożytności. Dzisiaj w Kamiannej odbyła się V Krajowa Konferencja Apiterapii, na której spotkali się specjaliści, lekarze, pszczelarze i miłośnicy miodu.

V Krajowa Konferencja Apiterapii w Kamiannej

Jednym z gości honorowych konferencji był starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat znaczenia apiterapii dla regionu.


Cieszę się, że Kamienna stała się miejscem, gdzie powstaje Światowe Centrum Apiterapii i gdzie realizowane są tak ważne projekty jak Miodowy Szlak czy Miodowa Klinika - powiedział starosta. Sądecczyzna jest bogata w różnorodne gatunki miodów, które mają nie tylko walory smakowe, ale także zdrowotne. To wielki potencjał, który trzeba wykorzystać i promować.


Konferencja była także okazją do uhonorowania pamięci ks. Henryka Ostachu, który był pionierem apiterapii w Polsce i założył w Kamiennej ośrodek leczenia produktami pszczelimi. Uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych wykładów na temat właściwości leczniczych miodów i innych produktów pszczelich, takich jak pyłek, propolis czy pierzga. Wykłady prowadzili znani naukowcy i lekarze, m.in. prof. dr hab. Artur Stojko, dr hab. Paweł Ramos, dr hab. Agata Kabała-Dzik i dr Joanna Jaworska.


W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, m.in. wójt gminy Łabowa Marta Słaby, zastępca wójta Sławomir Rybarski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł. Gości przywitała Renata Stelmach, prezes Fundacji Po Zdrowie do Natury, która jest głównym organizatorem konferencji i inicjatorem wielu działań na rzecz rozwoju apiterapii w regionie. Konferencja zgromadziła także wielu pszczelarzy z całej Polski, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i pasją.


Źródło: SPNS, fot. Maria Olszowska

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować