Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

W Bieczu odsłonięto pomnik osoby wielce zasłużonej dla ziemi bieckiej i powiatu gorlickiego

W Bieczu odsłonięto pomnik osoby wielce zasłużonej dla ziemi bieckiej i powiatu gorlickiego

W piątek 29 października w Bieczu odbyła się wyjątkowa uroczystość – odsłonięcie pomnika dr Tadeusza Ślawskiego, wybitnego znawcy regionu, badacza historii, patrioty, osoby wielce zasłużonej dla ziemi bieckiej i powiatu gorlickiego. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Starosta Gorlicki Maria Gubała i Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Witold Kochan.

Uroczystość rozpoczęto mszą św. w bieckiej kolegiacie, w której uczestniczyła rodzina Tadeusza Ślawskiego, samorządowcy, mieszkańcy Biecza i młodzież szkolna.


Po mszy św. na terenie Muzeum „Dom Kromera” odsłonięty został pomnik tego wybitnego bieczanina. Dokonali tego, nie kryjąc wzruszenia, przedstawiciele najmłodszego pokolenia rodu Ślawskich. Poświęcenia pomnika dokonał ks. Janusz Kurasz, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu.


Pokochał królewskie miasto Biecz, tutaj pracował i realizował swoje pasje. Tu powstawały jego publikacje. Swoje życie poświęcił na rzecz ratowania zabytków i muzealnictwa. To dzięki niemu Biecz stał się prawdziwą perłą powiatu gorlickiego i Małopolski. Dzisiejsze wydarzenie to ważny moment w historii Biecza i całego powiatu gorlickiego. Jest doskonałym dowodem na to, że pamiętamy i pielęgnujemy pamięć o tych, którzy budowali naszą „małą ojczyznę”. Wyrażam słowa uznania dla Burmistrza Biecza pana Mirosława Wędrychowicza, dyrekcji Muzeum Ziemi Bieckiej i dla zarządu Towarzystwa Kulturalnego Biecza i Regionu oraz wszystkich, którzy przyczynili się do tego, by pomnik dr Tadeusza Ślawskiego mógł dziś zostać odsłonięty. Niech jego osoba będzie zawsze wzorem i przykładem dla całej bieckiej społeczności – mówiła podczas wystąpienia starosta Maria Gubała. 


Autorem pomnika jest Zdzisław Tohl – dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Dr Tadeusz Ślawski był postacią o bogatej osobowości, wielkim autorytecie opartym na wiedzy, moralności i honorze żołnierza Armii Krajowej, który nawet piastując funkcje samorządowe w czasach PRL-u, nigdy nie należał do żadnej partii politycznej. Za zasługi na rzecz regionu w roku 2002 został laureatem „Mostów Starosty”, nagrody przyznawanej ludziom dbającym i troszczącym się o swoje „małe ojczyzny”, o ich rozwój, piękno, kulturę i zachowanie dla potomnych dziedzictwa i dorobku minionych pokoleń.


Źródło: Powiat Gorlicki

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować