W Gminie Limanowa planowana jest budowa nowej wieży widokowej

W Limanowej, malowniczej gminie położonej w sercu Beskidu Wyspowego, odbyło się ważne spotkanie konsultacyjne dotyczące przyszłości góry Jaworz. W planach jest budowa nowej wieży widokowej, która zastąpi starą, drewnianą konstrukcję. Nowa wieża ma stanąć na szczycie góry, oferując jeszcze lepsze widoki na okoliczne krajobrazy.

W Gminie Limanowa planowana jest budowa nowej wieży widokowej

Projekt ten to efekt współpracy lokalnych władz, projektantów i radnych, a szczególnie dzięki zaangażowaniu Rafała Woźniaka, udało się pozyskać odpowiednią działkę. Wójt Jan Skrzekut wyraził wdzięczność za pomoc i aktywność wszystkich uczestników. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko poprawę infrastruktury turystycznej, ale również zachowanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego regionu, co przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i ekonomicznej gminy.

Zakres zaplanowanych prac obejmuje:

1. rozbiórkę istniejącej wieży i pozostałej infrastruktury oraz ponownym zagospodarowaniu terenu (dz. ew. nr 58/4 obręb Męcina);

2. budowę nowej wieży widokowej na górze Jaworz (dz. ew. 2/1 obręb Męcina);

Nowa wieża widokowa będzie miała około 28 m wysokości, a jej konstrukcja będzie zbliżona do niedawno powstałej wieży widokowej na górze Kamionna. Nowa wieża powstanie na szczycie góry Jaworz i udostępni jeszcze lepsze widoki na pobliskie pasma górskie, zalew, a przy dobrej pogodzie nawet na Tatry. Obiekt zostanie wyposażony w kamerę internetową oraz tablice z panoramami i opisami poszczególnych widoków.

Istniejąca obecnie wieża widokowa ze względu na swój stan techniczny zostanie rozebrana, a w jej miejscu powstanie nowa infrastruktura turystyczna m.in. drewniana wiata, ławostoły oraz miejsce na ognisko i grill.

Dokumentacja wraz z wszystkimi niezbędnymi pozwoleniami zgodnie z umową powinna być gotowa do końca sierpnia 2024 r, a jej koszt to 64 500,00 zł. Przewiduje się, że inwestycja może być zrealizowana w 2025 roku z wykorzystaniem środków unijnych dystrybuowanych przez lokalną grupę działania.

Źródło: Gm. Limanowa

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować