W Limanowej gościli delegacja z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie oraz Konsul Generalny Węgier

W czwartek 15 czerwca władze Miasta Limanowa przyjęły delegację z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie, na czele z nowym komendantem płk. dr. Töll László. Towarzyszyli mu dr Andor-a Bíró – zastępca dyrektora departamentu badań i obsługi klienta ds. opieki nad miejscami pamięci i kultu bohaterów oraz dowódca plutonu – László Ficz. Węgierską delegację reprezentował także konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér.

W Limanowej gościli delegacja z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie oraz Konsul Generalny Węgier

Spotkanie z delegacją odbyło się w Urzędzie Miasta Limanowa, gdzie burmistrz miasta Władysław Bieda oraz jego zastępca Wacław Zonia i prezes Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 – Marek Sukiennik powitali gości. Konsul generalny Węgier Tibor Gerencsér przedstawił nowego komendanta instytutu i muzeum historii wojskowości w Budapeszcie płk. dr. Töll László, który po raz pierwszy odwiedził Limanową. Celem wizyty było zapoznanie się z miejscami, które są wspierane przez węgierską instytucję oraz z osobami, które dbają o upamiętnianie i pielęgnowanie ważnych dla Węgrów miejsc historycznych, takimi jak prezes LSHO 1914 – Marek Sukiennik.


Po spotkaniu w urzędzie delegacja udała się na cmentarz na Jabłońcu, gdzie złożyła kwiaty przy pomniku Ottmara Muhra. Marek Sukiennik opowiedział gościom o historii bitwy limanowskiej, która rozegrała się na Jabłońcu.


Następnie goście zwiedzili Miejską Górę i podziwiali z tarasu widokowego jubileuszowego krzyża panoramę miasta i Beskidu Wyspowego. Na koniec spotkania burmistrz miasta zaprosił delegację z instytutu i muzeum historii wojskowości w Budapeszcie oraz konsula generalnego Węgier na grudniowe obchody bitwy limanowskiej.


Źródło: Miasto Limanowa

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować