Pogoda - Sądeckie.pl23

Dzisiaj jest: 23. 01. 2021
Do końca roku: 342 dniDane WIOŚ

W Nowym Targu powstanie nowoczesna hala widowiskowo – sportowa

W Nowym Targu powstanie nowoczesna hala widowiskowo – sportowa

Minister Sportu i Turystyki zatwierdził listę inwestycji sportowych, które zostaną zrealizowane w ramach wieloletniego planu projektów strategicznych. Na liście znalazło się Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych. 

 

Na przeszkodzie realizacji projektu powstania nowoczesnej hali widowiskowo – sportowej stanęło postanowienie konserwatora zabytków. Niemniej zostało ono uchylone przez organ nadrzędny nad konserwatorem zabytków, w postępowaniu odwoławczym prowadzonym przed Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Problem polegał na tym, że lokalizacja wielofunkcyjnego obiektu została ustalona na terene Podmieściska, na prawym brzegu Białego Dunajca. Z tego miejsca ulokowanego przy drodze krajowej nr 49 roztacza się wyjątkowy widok na panoramę Gorców i Tatr. Obszar obejmujący 4 ha gruntu jest suchy i nie zalewowy, a jego budowa geologiczna została zbadana. Jako teren otwarty zapewnia możliwość rozbudowę kompleksu w przyszłości. W 2019 r. w pobliżu tej lokalizacji zostanie też poprowadzona ścieżka rowerowa, w ramach realizacji projektu VeloDunajec.

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po przeprowadzeniu postępowania trwającego 9 miesięcy wydał decyzję o uchyleniu i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia konserwatorowi zabytków. W uzasadnieniu decyzji minister wskazał, że na obszarze wytyczonym pod realizację projektu nie zostały wyznaczone stanowiska archeologiczne. Ponadto, znajduje się ono poza granicami historycznego układu urbanistycznego Nowego Targu. Obszar został położony na nieeksponowanym stanowisku ulokowanym poniżej drogi, otoczonym ze wschodu skarpą lotniska. Projekt nie będzie zatem zakłócał naturalnego krajobrazu. 

 

Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych z zapleczem hotelowo – rekreacyjnym ma zapewnić obsługę narodowej kadry reprezentującej Polskę w sportach na lodzie. Kolejne kroki, które zostaną podjęte przez władze samorządowe Nowego Targu po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków (dla którego ustalenia ministra powinny być wiążące), to uchwalenie planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, opracowanie dokumentacji projektowej, a następnie budowa obiektu. 

 

Nowy Targ liczy także na dotację w wysokości 30 mln – w końcu jest to jedyny obiekt na liście projektów zatwierdzonych przez Ministra Sportu i Turystyki, jaka będzie umożliwiała obsługę kadr w sporcie na lodzie, np. łyżwiarstwa figurowego, hokeja na lodzie, curlingu i short tracku. Hala widowiskowo – sportowa będzie wielofunkcyjnym obiektem podzielonym na część główną z widownią oraz halę z taflą treningową dostępną przez cały rok. 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować