Pogoda - Sądeckie.pl

9

Dzisiaj jest: 09. 12. 2021 Do końca roku: 22 dni
Jakość Powietrza:

W piątek 16 lipca zapłonęła Łemkowska Watra symbol dorocznego święta kultury łemkowskiej

W piątek 16 lipca zapłonęła Łemkowska Watra symbol dorocznego święta kultury łemkowskiej

W uroczystościach wzięli udział m.in. Starosta Gorlicki Maria Gubała i Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Witold Kochan.

Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, Łemkowska Watra powróciła do Zdyni. W tym roku zorganizowana w formie hybrydowej, czyli z ograniczoną liczbą widzów, dostosowaną do obowiązujących przepisów oraz częściową transmisją online.


Pierwszego dnia, uroczystego rozpalenia „ognia pamięci”, symbolu XXXIX Łemkowskiej Watry dokonał starosta Watry Andrzej Kllimasz.


W drugim dniu, Dzwon pokoju i Panahyda - modlitwa za ofiary Akcji Wisła, odprawiona przez duchownych, oznajmiły otwarcie „Łemkowskiej Watry”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych ze Starostą Gorlickim Marią Gubałą i Przewodniczącym Rady Powiatu Gorlickiego Witoldem Kochanem, samorządów ziemi gorlickiej oraz duchowieństwo z biskupem prawosławnej diecezji przemysko - gorlickiej JE Paisjuszem oraz Arcybiskupem i Metropolitą Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce Eugeniuszem Popowiczem i bp Włodzimierzem Juszczakiem z kościoła greckokatolickiego. Obecny był również Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj.


Po modlitwie delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary akcji "Wisła", w Miejscu Pamięci - przeprowadzonego przez władze komunistyczne w 1947 r. przymusowego wysiedlenia Ukraińców i Łemków z południa Polski.


Gdy ze sceny amfiteatru wybrzmiały ostatnie nuty hymnu Watry „Góry nasze – Karpaty” w wykonaniu chóru Zoria z Uścia Gorlickiego, nastąpiły oficjalne przemówienia zaproszonych gości. Wręczone zostały również odznaczenia „Wirnii preakam”.


Punktem najważniejszym jak co roku był żdyński amfiteatr. Na jego scenie przewijali wykonawcy wielu gatunków i styli muzycznych. Łemkowską muzykę w ciekawych interpretacjach prezentowały zespoły: Kapela Siwego z Gorlic, Hylla z Legnicy, Hrdza z Preszowa (Słowacja), zespół muzyki alternatywnej Dagadana z Poznania, Dollars Brothers z Gorlic, Chrystyna Solowij ze Lwowa i Zespół folk-rockowy Tuhajbej z Olsztyna.


Źródło: Powiat Gorlicki, fot. UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować