W Starostwie dyskutowano na temat turystycznego wykorzystania drogi leśnej Łosie-Jaworzyna-Muszyna

Turystyczne wykorzystanie drogi leśnej Łosie-Jaworzyna-Muszyna było tematem debaty przedstawicieli Lasów Państwowych, samorządowców, Fundacji Pomyśl o Przyszłości i Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych. Gospodarzem spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu, był starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Towarzyła mu Sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk.

W Starostwie dyskutowano na temat turystycznego wykorzystania drogi leśnej Łosie-Jaworzyna-Muszyna

Rozmawiano o szlaku prowadzącym z Łosia na Kobylniczy Wierch. Przebiega on przez lasy, znajdujące się na obszarze trzech gmin – Łabowa, Krynica-Zdrój i Muszyna.


Inicjatywa sprowadza się do przystosowania tego szlaku do potrzeb turystów pieszych i rowerzystów, a zimą także amatorów narciarstwa biegowego – wyjaśnia prezes zarządu firmy Fakro Ryszard Florek. - Co istotne, przedsięwzięcie nie ma charakteru komercyjnego. Przyczyni się natomiast do wzmocnienia oferty turystycznej regionu.


Ten argument jest istotny dla starosty Marka Kwiatkowskiego, który podkreśla, że samorządy winny wspierać działania związane z promocją Sądecczyzny, posiadającej wyjątkowy potencjał turystyczny, co przekłada się na wzrost zamożności mieszkańców.


Mamy swój wkład w tej dziedzinie – przypomiał starosta Marek Kwiatkowski. - Tylko w tej kadencji wybudowaliśmy 150 kilometrów dróg, inwestując w rozwój infrastruktury drogowej 300 milionów złotych. A drogi to lepsza dostępność Sądecczyzny także dla turystów. Trzeba im zapewnić możliwie szeroką ofertę aktywnego wypoczynku w naszym regionie.


W przypadku omawianego szlaku o budowie drogi nie ma jednak mowy, bowiem przebiega on przez tereny Lasów Państwowych.


Dlatego możemy mówić wyłącznie o przystosowaniu istniejącego szlaku dla ruchu turystycznego bez ingerencji w środowisko, ale z wykorzystaniem infrastruktury leśnej – wyjaśnia Paweł Szczygieł – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. - Lasy są otwarte dla turystów, mają więc duży potencjał, który dostrzega coraz większa liczba amatorów aktywnego wypoczynku.


Uczestnicy spotkania ustalili, że przygotowana zostanie wstępna koncepcja, w oparciu o którą będzie można rozważyć wybór najbardziej optymalnych rozwiązań.


Wszystkim nam chodzi o to, by nie tworzyć niepotrzebnych barier, omijać przeszkody i zrobić krok do przodu w zakresie poszerzania oferty turystycznej Sądecczyzny – podkreśla starosta Marek Kwiatkowski.


Źródło: SPNS, fot. Paweł Szeliga

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować