Wakacyjne oszustwa - (nie)bezpieczne płatności. Policja ostrzega

Wakacje to okres, w którym wiele osób planuje podróże i wypoczynek. To także czas, gdy dokonujemy częstszych i większych płatności za usługi turystyczne, zakupy online czy inne wydatki. Niestety, to również okazja dla cyberprzestępców, którzy próbują wykorzystać naszą nieuwagę i naiwność, aby dokonać kradzieży naszych danych finansowych.

Wakacyjne oszustwa - (nie)bezpieczne płatności. Policja ostrzega

Płatności elektroniczne są coraz bardziej popularne i wygodne. Pozwalają nam na szybkie i łatwe dokonywanie transakcji w kraju i za granicą, bez konieczności noszenia gotówki. Jednak korzystanie z kart płatniczych czy płatności online niesie ze sobą pewne ryzyko. Musimy być świadomi, że karty płatnicze nie są narzędziem doskonałym i mogą być podatne na różne formy oszustw.


Mimo że statystyki policyjne wskazują na spadek liczby przestępstw związanych z płatnościami elektronicznymi, takich jak kradzież kart płatniczych czy oszustwa internetowe, nie możemy zapominać o zachowaniu ostrożności i rozwadze. Przestępcy stale poszukują nowych sposobów na wyłudzenie naszych danych i pieniędzy, dostosowując się do aktualnej sytuacji. Ich celem jest uzyskanie nielegalnego zysku za pomocą naszych kart płatniczych, haseł i loginów.


O czym należy pamiętać, podczas korzystania z kart płatniczych

Karty płatnicze to wygodny i bezpieczny sposób płacenia za towary i usługi, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Jednak korzystając z nich, należy zachować pewne środki ostrożności, aby uniknąć oszustw i kradzieży. Oto kilka porad, jak dbać o swoją kartę płatniczą i chronić swoje pieniądze:

 • Nigdy nie zapisuj kodu PIN w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, np. w notatniku, telefonie lub na karcie. Jeśli zapomnisz kodu PIN, skontaktuj się ze swoim bankiem i poproś o jego zmianę lub przypomnienie.
 • Staraj się trzymać w określonym miejscu np. w portfelu tylko jedną kartę płatniczą, a resztę przechowuj w bezpiecznym miejscu w domu lub w sejfie. W ten sposób zmniejszysz ryzyko utraty lub kradzieży wszystkich kart naraz.
 • Rozważ zastosowanie portfela, etui lub naklejki zabezpieczającej kartę płatniczą przed niechcianą płatnością zbliżeniową. Takie akcesoria uniemożliwiają odczytanie danych z karty przez nieuprawnione osoby lub urządzenia.
 • Nie trać z oczu swojej karty np. podczas płatności w hotelu, restauracji czy sklepie. Nie pozwól nikomu zabierać jej od Ciebie lub przenosić do innego miejsca. Jeśli musisz oddać kartę do obsługi, upewnij się, że widzisz ją cały czas i że jest ona używana tylko do dokonania transakcji.
 • W przypadku żądania numeru PIN bądź kodu CVC/CVV karty np. przez kelnera w restauracji, nie zgadzaj się, nikt nie może wysuwać takich żądań. Te dane są poufne i służą do potwierdzania Twojej tożsamości jako właściciela karty. Podając je komukolwiek, narażasz się na ryzyko wykorzystania karty do nieautoryzowanych płatności.
 • Dostosuj limity płatności kartą płatniczą do swoich potrzeb. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej lub internetowej swojego banku lub kontaktując się z infolinią. Ustawiając limity, możesz ograniczyć kwotę, jaką możesz wydać za pomocą karty w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca, a także określić rodzaje transakcji, które są dla Ciebie akceptowalne (np. tylko w kraju, tylko online itp.).
 • Przed skorzystaniem z bankomatu, sprawdź w miarę możliwości czy nie są do niego podpięte jakieś urządzenia, np. nakładki na czytnik karty lub klawiaturę, kamery lub inne elementy mogące służyć do kopiowania danych z karty lub podsłuchiwania kodu PIN. Jeśli coś Ci się nie podoba lub budzi Twoje podejrzenia, nie korzystaj z tego bankomatu i zgłoś sprawę odpowiednim służbom.
 • Staraj się zasłaniać ręką wpisywany kod PIN, w bankomacie czy przy kasie, w taki sposób aby osoby postronne nie mogły go zobaczyć. Nie podawaj też kodu PIN nikomu przez telefon lub e-mail, nawet jeśli przedstawia się jako pracownik banku lub policji. To mogą być próby wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.
 • W razie kradzieży lub zagubienia karty płatniczej, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i zablokuj ją. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej lub internetowej swojego banku, infolinii lub w oddziale. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze jest ryzyko, że ktoś wykorzysta Twoją kartę do nielegalnych transakcji. Pamiętaj też, żeby zgłosić utratę karty na policji i poprosić o potwierdzenie.


Najważniejsze zasady dokonywania bezpiecznych płatności online

Płatności online to szybki i wygodny sposób kupowania produktów i usług w internecie. Jednak korzystając z nich, należy również zachować ostrożność i dbać o swoje bezpieczeństwo. Oto kilka wskazówek, jak płacić online bez obaw:

 • Zanim dokonasz płatności online, upewnij się, że korzystasz z zaufanego serwisu. Sprawdź, czy strona internetowa ma certyfikat SSL, który gwarantuje bezpieczne połączenie i szyfrowanie danych. Możesz to zrobić sprawdzając, czy adres strony zaczyna się od https:// i czy obok niego widnieje ikona kłódki lub klucza.
 • Regularnie sprawdzaj swoje konto bankowe i historię transakcji, aby upewnić się, że nie ma na nim nieautoryzowanych transakcji. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, skontaktuj się ze swoim bankiem i zgłoś problem. Możesz też skorzystać z usługi powiadomień SMS lub e-mail, która informuje Cię o każdej transakcji dokonanej za pomocą Twojej karty.
 • Nie stosuj jednego hasła (tego samego) do wszystkich aplikacji, portali, stron w sieci, które tego wymagają. Ułatwia to złamanie zabezpieczeń i dostęp do Twoich danych osobowych lub finansowych. Stosuj różne hasła do różnych serwisów i zmieniaj je regularnie. Używaj silnych haseł, które składają się z co najmniej 8 znaków, w tym liter, cyfr i znaków specjalnych.
 • Nie stosuj haseł oczywistych np. własnego imienia i nazwiska lub imion posiadanych zwierząt. Takie hasła są łatwe do odgadnięcia przez osoby znające Cię lub mające dostęp do Twoich informacji publicznych. Unikaj też haseł opartych na popularnych słowach, frazach lub cytatach.
 • Sprawdź, czy strona www na której jesteś jest prawdziwa np. czy adres witryny nie zawiera błędów, literówek lub znaków specjalnych. Niektóre strony mogą podszywać się pod znane marki lub instytucje i próbować wyłudzić od Ciebie dane osobowe lub finansowe. Nie ufaj też linkom przesłanym przez e-mail lub SMS, które zachęcają Cię do dokonania płatności lub podania danych karty. Zawsze wpisuj adres strony ręcznie lub korzystaj z zakładek.
 • Nie klikaj w podejrzane linki, które miałyby umożliwić płatności. Mogą one prowadzić do fałszywych stron lub instalować na Twoim komputerze lub smartfonie złośliwe oprogramowanie, które może przechwytywać Twoje dane lub przejmować kontrolę nad Twoim urządzeniem.
 • Uważnie czytaj powiadomienia z aplikacji Twojego banku, zwłaszcza gdy dotyczą autoryzacji płatności. Niektóre banki wymagają od Ciebie potwierdzenia transakcji za pomocą kodu PIN, hasła jednorazowego lub odcisku palca. Nie podawaj tych danych nikomu przez telefon lub e-mail, nawet jeśli przedstawia się jako pracownik banku lub policji. To mogą być próby wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.


Oszustwo lub jego usiłowanie to poważne przestępstwo, które może mieć negatywne konsekwencje dla ofiar i sprawców. Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa lub ktoś próbował Cię oszukać, niezwłocznie podjąć następujące kroki:

 • Skontaktuj się ze swoim bankiem i poinformuj go o sytuacji. Bank może zablokować Twoje konto lub kartę, aby zapobiec dalszym stratom finansowym.
 • Zgłoś sprawę na Policji i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Policja będzie prowadzić śledztwo i próbować zidentyfikować i zatrzymać sprawców.
 • Zgłoś incydent na stronie CERT Polska, która zajmuje się bezpieczeństwem cyberprzestrzeni. CERT Polska może pomóc Ci w usunięciu złośliwego oprogramowania z Twojego urządzenia lub ostrzec innych użytkowników przed zagrożeniem.


Jeśli otrzymałeś podejrzaną wiadomość SMS z linkiem, który może prowadzić do fałszywej strony internetowej lub aplikacji wyłudzającej dane i środki finansowe, nie klikaj w niego i nie podawaj żadnych informacji. Zamiast tego, przekaż wiadomość na numer 799-448-084, który jest przeznaczony do zgłaszania takich przypadków.


Jeśli natrafiłeś na złośliwą stronę internetową lub aplikację, która próbuje wyłudzić Twoje dane lub środki finansowe, nie wpisuj żadnych danych i nie pobieraj żadnych plików. Zamiast tego, zgłoś stronę lub aplikację na stronie https://incydent.cert.pl/domeny, która jest przeznaczona do blokowania takich zagrożeń.


Pamiętaj, że oszustwo lub jego usiłowanie to nie tylko problem indywidualny, ale także społeczny. Im szybciej zgłosisz taką sytuację, tym większa szansa na jej rozwiązanie i zapobieganie kolejnym ofiarom.


Źródło: Policja.pl

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować