Wicedyrektor MCK Sokół Piotr Gąsienica pasowany na Zbójnika

W minioną sobotę (15 lipca) odbyła się niezwykła Sabałowa Noc na Rusińskim Wierchu, podczas której wręczono tytuł Zbójnika osobom, które wyróżniły się swoją działalnością na rzecz Podhala i jego kultury.

Wicedyrektor MCK Sokół Piotr Gąsienica pasowany na Zbójnika

Wśród laureatów znalazł się Piotr Gąsienica – znany gawędziarz, rzeźbiarz i wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a także aktywny członek Związku Podhalan.


Tego wieczoru tytuł Zbójnika otrzymali również: Krzysztof Haładyna – fotograf i fotoreporter, były członek Studenckiego Zespołu SKALNI z Krakowa; Wojciech Buńda – muzykant i tancerz, zwycięzca wielu konkursów regionalnych oraz Stanisław Sarna – prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Północnej Ameryki, baca i działacz polonijny.


Honorowy tytuł Wiyrchowyj Orlicy przyznano: Helenie Buńdzie – regionalistce, konferansjerce i dyrektorce Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury w Zakopanem; Katarzynie Lassak „Helios” – góralskiej prymistce, skrzypaczce, doktor sztuk muzycznych i konferansjerce; Katarzynie Majerczyk – aktorce bukowiańskiego teatru i członkini Zarządu Związku Podhalan Oddział Bukowina Tatrzańska; Joannie Staszak – organizatorce wydarzeń kulturalnych i naczelniczce Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane.


Warto również wspomnieć o dwóch wyjątkowych osobach, które otrzymały „Zbójnicki pierścień”. Byli to Józef Zając, założyciel i były rektor Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, twórca Centrum Lotniczego, senator RP, matematyk i profesor UMCS w Lublinie oraz Jerzy Kapłon, prezes PTTK, dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie i organizator wydarzeń turystyczno-sportowych.


Źródło: MCK Sokół

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować