Pogoda - Sądeckie.pl1

Dzisiaj jest: 01. 03. 2021
Do końca roku: 305 dniWizja lokalna w sprawie mostu nad Kamienicą

Wizja lokalna w sprawie mostu nad Kamienicą

Dzisiaj odbyło się spotkanie mające na celu uzgodnienie aspektów technicznych budowy przeprawy mostowej, która miałaby być wykonana przez II pułk inżynieryjny w Inowrocławiu oraz III batalion inżynieryjny w Nisku.

 

Od razu z Panem wójtem podjęliśmy działania, zmierzające do pozyskania środków. W lipcu zostaliśmy poinformowani na spotkaniu w Krakowie, że w tym roku środki powodziowe nie będą w ogóle uruchomione - tak nas poinformował Pan Wojewoda pomimo tego, że jest to pierwsze zadanie, które jest na liście w województwie. W związku z tym przystąpiliśmy do wspólnych działań, żeby zabezpieczyć do stycznia mieszkańców i Kamionki i częściowo Nowego Sącza w przeprawę tymczasową. Dzisiaj na nasze zaproszenie są tutaj obecni wojskowi, Agencja Rezerw Materiałowych i Wody Polskie. Wczoraj został rozpisany przetarg, na projekt i budowę przeprawy tymczasowej, żebyśmy szli w dwóch kierunkach. Ta która się okaże szybsza i tańsza to ta będzie zrealizowana – powiedział prezydent.

 

Na początku spotkania dyrektor MZD Adama Konickiego przedstawił obecną sytuację związaną ze stanem dotychczasowego mostu znaznaczając, że wszelkie ekspertyzy wykonane przez niezależnych ekspertów, jednoznacznie wskazują, że most nie nadaje się do bezpiecznego użytkowania, jak również jakiegokolwiek remontu.

 

W związku z tym, aby w jak najszybszym czasie umożliwić przeprawę mieszkańcom Nowego Sącza, Gminy Kamionka oraz innych sąsiadujących gmin Prezydent Miasta, zwrócił się do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Ministra Klimatu o wybudowanie mostu zastępczego.

 

Bezpośrednio po wizji w terenie odbyła się narada uczestników spotkania, gdzie ustalono harmonogram dalszych działań, uzgodniono szereg aspektów technicznych oraz określono zadania, które muszą wykonać jednostki w najbliższym czasie. Budowa takiej przeprawy wymaga uzyskania szeregu uzgodnień i pozwoleń wynikających z przepisów prawa.

 

Następnym krokiem będzie przygotowanie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę wraz z decyzją środowiskową oraz pozwolenia wodno-prawnego. Po dokonanych oględzinach miasto czeka na oszacowanie kosztów budowy mostu przez jednostkę wojskową oraz agencję Rezerw Materiałowych. 

 

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Wójt Gminy Kamionka Wielka, przedstawiciele Wojska Polskiego, Agencji Rezerw Materiałowych, Wojewody Małopolskiego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Inspektora Nadzoru Budowlanego, Miejskiego Zarządu Dróg, Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

 

Źródło i fot. UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować