Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 10. 2022 Dni od początku roku: 276 Dni do końca roku: 88
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Władze powiatu Unna chcą pomóc uchodźcom

Władze powiatu Unna chcą pomóc uchodźcom

Zakończyła się kilkudniowa wizyta delegacji z partnerskiego powiatu Unna w Niemczech. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się ze starostą powiatu Unna Mario Löhrem, aby omówić formy pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Niemcy odwiedzili m.in. Ośrodek Rekolekcyjno-Misyjny w Piwnicznej-Zdroju, gdzie spotkali się uchodźcami, słuchali o ich ucieczce z Ukrainy, porzucaniu domów i spokojnego życia, ukrywaniu się przed Rosjanami i nalotami.


Starosta Unny zadeklarował przekazanie 80 tysięcy euro na pomoc uchodźcom, którzy przebywają w Powiecie Nowosądeckim, a przypomnę, że jest ich ponad cztery tysiące – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Teraz muszą zostać dopełnione skomplikowane formalności, aby ta kwota została nam przekazana.


Niemiecka delegacja spotkała się także z szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Starym Sączu Robertem Brachem, który mówił o transportach najpotrzebniejszych produktów wysyłanych na Ukrainę oraz z dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach Iwoną Sikorską, która pokazała m.in. powiatowy magazyn darów zbieranych od mieszkańców Sądecczyzny dla uchodźców.


Delegacja z Niemiec miała też okazję zwiedzić kilka atrakcji Sądecczyzny – m.in.: ratusz w Muszynie, wieżę widokową w Słotwinach, a także zapoznać się z ofertą szkół powiatowych. Nie jest wykluczone, że zostaną wznowione wymiany uczniów i praktyki zagraniczne między Powiatem Nowosądeckim, a Powiatem Unna.


W skład delegacji z Niemiec wchodzą: starosta Mario Löhr, Jens Krammenschneider-Hunscha - wiceprzewodniczący frakcji SPD w Radzie Powiatu, Herbert Goldmann - przewodniczący frakcji „GRÜNE im Kreistag“ w Radzie Powiatu oraz Silke Schmücker odpowiedzialna za współpracę partnerską i Richard Alexewicz (tłumacz).


Podczas wizyty Niemców, Powiat Nowosądecki reprezentowali m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, Roman Potoniec – przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, wicestarosta Antoni Koszyk, skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek, Justyna Tokarczyk – dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.


Źródło: SPNS, fot. Agata Żyłka

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować